İsveç'ten Ukrayna'ya CB90 savaş botları transferi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İsveç’ten Ukrayna’ya CB90 savaş botları transferi

Abone Ol 

İsveç’in Rusya’ya karşı savunmasını desteklemek üzere Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’ne üç taktik botu teslim etti.

İsveç Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada araçların, İsveç merkezli savunma sanayi üreticisi Saab’ın yan kuruluşu olan Dockstavarvet tarafından İsveç Donanması için geliştirilen CB90 hızlı hücum botları olduğu belirtildi.

Verilen bilgilere göre, 15.9 metre boyutlarında ve 3.8 metre genişliğe sahip olan CB90 botlar; maksimum saatte 74 kilometre hız ve 440 kilometre menzil sahip olan botlar ayrıca, 625 beygir gücünde ikiz dizel motor tarafından güçlendirilmiş durumda.

Gemi üç kişilik bir mürettebat tarafından kullanılıyor ve 20’den fazla amfibi personel taşıyabilyor.

CB90 tarafından kullanılan ortak ekipmanlar arasında Browning makineli tüfekler, deniz mayınları, el bombası fırlatıcıları, uzaktan kumandalı silah istasyonları ve derinlik bombaları bulunuyor.

Ukrayna için gemiler

Ukrayna, silahlı kuvvetlerinin kabiliyetlerini arttırmak için uluslararası ortaklarından daha fazla su üstü aracı bekliyor.

Kanada, Haziran ayında Ukrayna’ya yaptığı bağışlar kapsamında muharebe destek araçları, insansız hava araçları ve silahların yanı sıra Kiev’e 10 adet sert gövdeli bot tedarik edeceğini doğruladı.

Mayıs ayında Avustralya, 65.6 milyon dolarlık askeri yardımın bir parçası olarak Ukrayna’ya Sentinel şişme botları teslim etti.

Geçtiğimiz yıl Hollanda Ukrayna için iki adet Alkmaar sınıfı mayın karşı tedbir gemisi taahhüdünde bulunurken Türkiye de eş zamanlı olarak Ada sınıfı bir korvetin inşasına başladı.

ABD de, 2022 yılında 450 milyon dolarlık bir yardım paketi kapsamında Kiev’e 23 adet Metal Shark askeri gemisi vereceğini açıklamıştı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close