Polonya: "Belarus sınırındaki güvenlik hatlarımızı güçlendireceğiz" - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Polonya: “Belarus sınırındaki güvenlik hatlarımızı güçlendireceğiz”

Abone Ol 

Polonya İçişleri Bakanı Mariusz Kaminski, ülkesinin Belarus sınırına ek birlikler göndereceğini açıkladı.

Polonya İçişleri Kaminski Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Belarus sınırındaki gergin durum nedeniyle, güçlerimizi terörle mücadele birimlerinden oluşan ekiplerle güçlendirmeye karar verdik” açıklamasında bulundu.

İçişleri Bakanı Kaminski, “Takviye birlikler, bu sınırın güvenliğini koruyan 5 bin sınır muhafızı ve 2 bin askere katılacaklar” ifadelerini kullandı.

Polonya, Letonya ve Litvanya gibi Belarus’a komşu olan NATO üyesi ülkelerde, Belarus’taki Wagner güçlerinin yıkıcı faaliyetlerde bulunmasından korkuluyor.

Belarus Devlet Başkanı Aleksander Lukaşenko’nun aracılığıyla varılan anlaşmaya göre, Rus kuvvetlerine karşı isyan çıkaran Wagner kuvvetleri ve liderleri Yevgeniy Prigojin’in Belarus’a gitmesi kararlaştırıldı.

Uydu görüntüleri, Belarus’un başkenti Minsk’e yaklaşık 100 kilometre uzaklıktaki Asipoviçı kentine 21 kilometre uzaklıkta kullanılmayan bir askeri üssün faaliyet gösterdiğini gösterdi. Bu alan, Rus medyası tarafından Wagner paralı askerlerinin barındığı bir yer olarak gösterildi.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close