ABD: "Çin'e karşı daha güçlü bölgesel caydırıcılık oluşturmalıyız" - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

ABD: “Çin’e karşı daha güçlü bölgesel caydırıcılık oluşturmalıyız”

Abone Ol 

ABD Genelkurmay Başkanı, Çin’e karşı daha güçlü bölgesel caydırıcılık çağrısında bulundu.

ABD Genelkurmay Başkanı General Mark Milley yaptığı açıklamada, Çin’in 2027 yılına kadar Tayvan’a saldıracağına dair net bir gösterge olmadığını ancak ABD’nin caydırıcılığını artırması gerektiğini belirtti.

Milley, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in Çin ordusunu 2027’ye kadar Tayvan’ı işgal etmeye hazırlanma çağrısına rağmen, karar verdiğine dair hiçbir kanıt olmadığını söyledi.

Genelkurmay Başkanı, ABD ve müttefiklerinin Çin’e karşı askeri avantaj sağlayabildikleri sürece Pekin’in Tayvan’a karşı hamle yapmayacağını da sözlerine ekledi.

Milley; “Ne kadar hızlı hareket edersek, askeri üstünlüğü o kadar hızlı koruyabiliriz ve olası bir yüksek yoğunluklu savaştan galip gelebiliriz.” ifadelerini kullandı.

Eski Tayvan Genelkurmay Başkanı General Lee Hsi-ming 29 Haziran Cuma günü yaptığı açıklamada, Çin’in gelecek yıl yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sonucu ne olursa olsun Tayvan’ı ilhak etmeye kararlı olduğunu belirtmişti.

Tayvan, ABD’den silah satın alarak savunmasını güçlendirmeye çalışıyor. ABD Dışişleri Bakanlığı son olarak geçtiğimiz hafta, Tayvan’a 440 milyon dolar değerinde olası mühimmat satışını onaylamıştı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close