Polonya, 14 adet MiG-29 savaş uçağını Ukrayna'ya transfer etmeye hazırlanıyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Polonya, 14 adet MiG-29 savaş uçağını Ukrayna’ya transfer etmeye hazırlanıyor

Abone Ol 

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ve Polonya Başbakanı Donald Tusk Varşova’da bir Güvenlik İşbirliği anlaşması imzaladı.

İki lider tarafından yapılan açıklamada anlaşmanın; devam eden bölgesel gerginliklerin ortasında her iki ülkenin savunma işbirliğini güçlendirme kararlılığının altını çizdiği belirtildi.

Yeni imzalanan anlaşma Polonya’nın Ukrayna’ya çeşitli ek askeri yardım paketleri sağlamasına yönelik hükümler içeriyor ve özellikle Polonya’nın, belgede öngörüldüğü üzere önümüzdeki on yıl boyunca desteğini sürdürmeyi taahhüt ediyor.

Anlaşmanın bir unsuru da Polonya’nın Ukrayna’ya en az 14 uçaktan oluşacak bir ek MiG-29 savaş uçağı filosu transfer etmeyi tahhüt ediyor.

Ancak verilen bilgilere göre bu hamle, NATO müttefiklerinin Polonya’ya uygun yedek uçaklar sağlaması durumunda gerçekleşecek.

Polonya Başbakanı Tusk, Polonya’nın kendi savunma ihtiyaçlarının karşılanmaya devam ederken, Ukrayna’yı desteklemeye de devam edeceklerini belirtti.

Tusk; “Ukrayna’ya desteğimiz sarsılmaz ve kendi güvenliğimizi ve operasyonel hazırlığımızı sağlayabilmemiz koşuluyla, Ukrayna’nın savunma kabiliyetlerini arttırmak için tüm yolları araştırmaya kararlıyız.” açıklamasında bulundu.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close