ABD'den Japonya'daki askeri üslerini güçlendirmek için 10 milyar dolarlık yatırım - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD’den Japonya’daki askeri üslerini güçlendirmek için 10 milyar dolarlık yatırım

Abone Ol 

Japonya, Okinawa’da ABD birliklerine ev sahipliği yapacak yeni bir askeri tesis için tahkimat çalışmalarına başlandığını açıkladı.

Japonya Savunma kaynakları tarafından yerel medya kuruluşu NHK’ya yapılan açıklamada, Amerikan birliklerinin ülkede konuşlanması konusunda çabaların artırılması hedefi doğrultusunda askeri tesislerin genişltileceği ve yeni inşa alanların edileceği belirtildi.

Genişletme ve güçlendirme çalışmalarının 1 Ağustos’ta başlaması bekleniyor.

ABD varlığını artırıyor

ABD ordusu geçtiğimiz günlerde bölgede bulunan F-15EX savaş uçaklarını F-35’lerle değiştirerek Japonya’daki varlığını artırmayı planladığını açıklamıştı.

Okinawa’daki Kadena Hava Üssü’ndeki Amerikan birliklerinin 48 adet F-15C/D’nin yerini almak üzere Boeing tarafından üretilen 36 adet F-15EX Eagle II uçağını teslim alacak.

Toplam 48 adet F-35A Lightning II de Japonya’nın kuzeyindeki Misawa Hava Üssü’nde konuşlu ve 36 adet F-16 Fighting Falcon’a takviye olarak bölgeye transfer edilecek.

ABD Savunma Bakanlığı’na göre ise Amerika, Japonya’daki taktik yeteneklerinin modernizasyonu için 10 milyar dolardan fazla yatırım yapacak.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close