ABD Ordusu, yeni savaş aracı M10 operasyonel olarak test etmeye başladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD Ordusu, yeni savaş aracı M10 operasyonel olarak test etmeye başladı

Abone Ol 

ABD ordusu, M10 Booker paletli muharebe aracının ilk operasyonel test ve değerlendirmesine başladığını açıkladı.

Defence Express tarafından verilen bilgilere göre testler, yeni ekipman eğitimi, topçu tatbikatları, askerler için toplu eğitim faaliyetleri ve kuvvete karşı kuvvet tatbikatları dahil olmak üzere bir dizi etkinlik sırasında test edilmeye başlandı.

ABD ordusu tarafından yapılan açıklamada; M10 Booker’ın değerlendirme süreci, aracın savaşa hazır olması için gereken zorlu standartları karşılamasını sağlamayı amaçlayan kapsamlı bir süreç olarak tanımlandı.

Verilen bilgilere göre, M10 Booker’ın ilk partisinin bu yıl sonuna kadar teslim edilmesi ve 2025 yılında ilk birim donanımlı statüsüne ulaşması planlanıyor.

M10 Booker

Mekanize tugayları desteklemek üzere tasarlanan M10 Booker, M1 Abrams tankının daha küçük bir versiyonuna benzemekle birlikte 105 mm’lik bir top ve daha hafif bir zırhla donatılmıştır.

Askeri uzmanlara göre bu tasarım, ordunun mekanize tugaylarına ateş gücü ve manevra kabiliyeti katarken bakım maliyetlerini de yönetilebilir tutmayı amaçlıyor.

Yine askeri uzmanlara göre; M10 Booker’ın ABD ordusunun gelecekteki operasyonlarında çok önemli bir rol oynaması, mekanize tugaylara hayati destek sağlaması ve Ordunun genel muharebe yeteneklerini geliştirmesi bekleniyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close