Oryx Rapor: "Rusya Ukrayna'daki tankların üçte ikisini kaybetti" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Oryx Rapor: “Rusya Ukrayna’daki tankların üçte ikisini kaybetti”

Abone Ol 

Savunma ve savaş bölgeleri ile ilgili gelişmeleri rapor eden Oryx’in istihbarat kaynaklarına dayandırdığı raporuna göre, Rus kuvvetleri Ukrayna’daki tanklarının üçte ikisini kaybetti.

Raporda yer alan bilgilere göre, geçen yıl Şubat ayında Rusya’nın işgalinin başlamasından bu yana, Moskova Ukrayna’ya yaklaşık olarak 3.000 tank konuşlandırdı. Ancak Oryx’in istihbarat raporuna göre Rusya, 15 aydan uzun süren yoğun çatışmalarda bu tankların 2.000’den fazlasını kaybetti.

Toplanan veriler; tanklardan 1.239’unun tamamen imha edildiğini, 106’sının kısmen hasar gördüğünü, bir kısmının ise Rus askerleri tarafından terk edildiğini diğer kısmının ise Kiev güçleri tarafından ele geçirildiğini gösteriyor.

Oryx raporunda, “Bu veriler yalnızca fotoğraflı veya videografik kanıtı mevcut olan araç ve teçhizatı içeriyor” ifadeleri kullanıldı. 

Kayıpların Arkasındaki Faktörler

Bir askeri analist ve Oryx yazarı olan Jakub Janovsky, yüksek sayıda Rus tank kayıplarının Ukrayna’nın etkili bir şekilde anti-tank silahları kullanmasına bağlanabileceğini belirtti.

Kiev şu anda ABD’den aldığı 1.500’den fazla TOW tanksavar füzesine ve İngiltere’den aldığı 5.000 yeni nesil hafif tanksavar silah (NLAW) sistemine sahip. Analist ayrıca, Ukrayna’nın cephe hattındaki Rus tanklarının operasyonlarını büyük ölçüde etkileyen mayın ve topçu silahlarını kullanmasının bilançoda etkili olduğunu belirtiyor.

Ocak ayında yayınlanan bir Business Insider raporunda da, Rusya’nın savaş alanındaki tank kayıplarını telafi etmek için Sovyet dönemi tanklarını depodan çıkarmak zorunda kaldığı iddia edilmişti.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close