Güney Kore, yerli füze savunma sisteminin denemelerini tamamladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Güney Kore, yerli füze savunma sisteminin denemelerini tamamladı

Abone Ol 

Güney Kore, uzun menzilli karadan havaya füze (L-SAM) sisteminin geliştirme denemelerini tamamladığını açıkladı.

Güney Kore medyasının Savunma Geliştirme Ajansı’na atıfta bulunarak verdiği bilgilere göre, Güney Kore, yerli platformun bu hafta başlarında dört denemeden üçüncü başarılı olduğunu açıkladı.

The Korea Herald, yapılan denemelerin ayrıntılarını verdi. Verilen bilgilere göre sistem, çok işlevli radar ve angajman kontrol istasyonu dahil olmak üzere yer ekipmanı ve önleme yetenekleri testlerini başarı ile geçti.

Çok Katmanlı Füze Savunması

Güney Kore L-SAM sistemi, şu anda Güney Kore’nin kullandığı orta menzilli Cheolmae II veya KM-SAM sistemlerinin iki katından daha fazla olan 50-60 km mesafedeki uçakları ve balistik füzeleri durdurmak için tasarlanmıştır.

Seul’ün planlanan çok katmanlı hava ve füze savunma mimarisi, L-SAM, Cheolmae ve Patriot Advanced Capability-3 füze savunma sistemini içeriyor.

Üretim 2025’te başlayacak

Verilen bilgilere göre geliştirme denemelerinin ardından platform, seri üretime girmeden önce savaşa uygunluğunu belirlemek için operasyonel test ve değerlendirmeden geçecek.

Güney Kore, L-SAM’in 2024’te geliştirilmesinin tamamlanmasının ardından 2025’te seri üretimine başlamayı planlıyor. Sistemin 2020’lerin sonunda konuşlandırılması bekleniyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close