Batı’da İsviçre çatlağı: "Ukrayna’ya silah verilmesi mecliste reddedildi" - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Batı’da İsviçre çatlağı: “Ukrayna’ya silah verilmesi mecliste reddedildi”

Abone Ol 

Batılı ülkeler, Rus işgaliyle mücadele eden Ukrayna’ya silah ve mühimmat yardımına devam ederken, İsviçre parlamentosunda ülkede üretilen silahların Ukrayna’ya ihracatına izin verilmesi teklifi reddedildi.

İsviçre medyasında yer alan habere göre, Temsilciler Meclisi’ndeki bir komitenin silahların Ukrayna’ya ihracına onay verilmesine ilişkin önerisi, 75’e karşı 98 oyla reddedildi.

‘TARAFSIZLIĞIMIZI İHLAL EDERİZ’

Temsilciler Meclisi’nde en çok sandalyeye sahip İsviçre Halk Partisi, teklifin ana muhaliflerinden biri olurken İsviçre Yeşiller Partisi de karşı çıktı. İsviçre Halk Partisi Milletvekili Jean-Luc Addor, “Bu girişimi kabul etmek, tarafsızlığı ihlal etmek anlamına gelir” dedi.

İsviçre Konfederasyonu Başkanı Alain Berset, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ile Avrupa Siyasi Topluluğu (AST) Zirvesi için bulundukları Moldova’da bir araya gelmişti. Berset, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Zelenskiy ile sahadaki durum, İsviçre’nin insani yardımı ve yeniden yapılanma hakkında verimli görüşme gerçekleştirdiklerini açıklamıştı.

Temsilciler Meclisi, geçen ay da İsviçre’nin Ukrayna’ya silah ihraç etme kurallarını gevşetmeyeceğine yönelik karar almıştı.

TARTIŞMALAR SÜRÜYOR

Şubat 2022’de Rusya-Ukrayna Savaşı’nın başlamasından bu yana Bern hükümeti, Almanya, İspanya ve Danimarka’nın İsviçre’den satın alınan askeri teçhizatın Kiev’e yeniden ihraç edilmesine yönelik çeşitli taleplerini reddetti. Bu konu, ülkede tarafsızlık ve silah ihracatı kurallarının gevşetilmesi gerektiği tartışmalarına yol açtı.

İsviçre’nin Davos kasabasında ocakta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda ve diğer uluslararası organizasyonlarda “politikalarını yeniden gözden geçirmesi” için Bern yönetimi üzerindeki baskının arttığı gözlenirken, İsviçre, silahlarını satın alan ülkelerin onları yeniden ihraç etmek için izin istemesini şart koşuyor.

Kaynak: AA

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close