Norveç-Alman ittifakı "süper füze" geliştirecek - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Norveç-Alman ittifakı “süper füze” geliştirecek

Abone Ol 

Norveçli savunma üreticisi Kongsberg, Alman savunma üreticisi Diehl Defence ve MBDA Deutschland ile birlikte, uzun menzilli saldırı yeteneklerini yeniden tanımlamaya hazırlanan son teknoloji bir silah sistemi olan Süper Sonik Saldırı Füzesini (3SM) geliştiriyor.

Verilen bilgilere göre; Kongsberg liderliğindeki işbirliği, füze geliştirme alanındaki onlarca yıllık deneyimden yararlanarak ilgili tarafların kolektif uzmanlığından faydalanıyor.

3SM projesi, hem Norveç hem de Almanya’nın savunma ihtiyaçları için özel olarak tasarlanmış, son derece gelişmiş, uzun menzilli ve manevra kabiliyeti yüksek bir süpersonik füze üretmeyi amaçlıyor.

Bu ortak çabada Norveç ve Alman Savunma Kuvvetleri’nin yanı sıra ilgili araştırma kuruluşları ile de yakın işbirliği yapılarak, gelişen yüzey tehditlerine karşı koyabilecek dünya standartlarında bir füze sisteminin geliştirilmesi sağlanacaktır.

Kongsberg Savunma ve Havacılık Başkanı Eirik Lie, ekibin yeteneklerine olan güvenini dile getirdi ve Diehl Defence ve MBDA Deutschland ile işbirliğinin önemini vurguladı. MBDA Deutschland Genel Müdürü Thomas Gottschild, modern savunma stratejilerinde stand-off silahlarının öneminin altını çizerek 3SM projesinin Avrupa uluslarının güvenliğini destekleyeceğini belirtti.

Uzmanlara göre; Süper Sonik Taarruz Füzesinin ortaklaşa geliştirilmesi, Avrupa savunma işbirliğinde önemli bir kilometre taşını temsil etmekte ve gelişen tehditler çağında inovasyon ve kolektif güvenlik taahhüdüne işaret ediyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close