Çin, ABD'nin yapay zeka güdümlü savaş uçağı konusunda uyardı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Çin, ABD’nin yapay zeka güdümlü savaş uçağı konusunda uyardı

Abone Ol 

Çinli askeri analistler, Amerika’nın yapay zeka güdümlü savaş uçağı geliştirme konusundaki hızlı ilerlemesi karşısında alarma geçti.

Gelişme, ABD Hava Kuvvetleri Bakanı Frank Kendall’ın yapay zeka kontrollü bir F-16 Fighting Falcon’un Kaliforniya çölü üzerindeki başarılı uçuş testine katılmasının ardından geldi.

South China Morning Post’a isminin açıklanmaması kaydıyla konuşan Pekin merkezli bir askeri analiste göre, yapay zeka destekli savaş uçağı ABD’ye gelecekteki hava muharebelerinde taktiksel bir avantaj sağlayabilir.

Kaynak ayrıca otomatik platformun geleneksel uçaklardan daha iyi manevra kabiliyetine sahip olduğunu ve insan kayıplarını önemli ölçüde azaltabileceğini söyledi.

Bir başka Çinli askeri analist Fu Qianshao ise yapay zeka güdümlü uçakların insan kontrolündeki jetlerden daha hızlı tepki sürelerine sahip olabileceğini ve bunun da modern savaşta önemli bir avantaj olduğunu belirtti.

‘Hala Gidilecek Uzun Bir Yol Var’

Hızlı ilerlemeye rağmen Fu, ABD’nin bu teknolojiyi gerçek savaşta kullanabilmesi için önünde daha uzun bir yol olduğunu söyledi.

Fu’ya göre bu tür bir makine öğrenimi hava muharebe taktiklerini, hedef analizini ve silahların ne zaman ateşleneceğine karar vermeyi içerebilir.

Fu, “Özellikle büyük ölçekli hava savaşlarında insansız hava araçlarının kendi başlarına karar vermelerine izin vermek kazara hasara yol açabilir. Mevcut savaş uçaklarının bu tür bir otonom operasyonda ustalaşması zaman alacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Farklı Bir Yaklaşım

Hong Kong merkezli askeri analist Leung Kwok-leung, ABD’nin yüksek manevra kabiliyetine sahip F-16’larda yapay zeka ajanlarını test etmesinin makul olduğunu söyledi.

Ancak Çin için yapay zeka kontrollü savaş uçaklarının geliştirilmesinde farklı bir yol izlenebilir.

Pekin’in J-10 çok rollü savaş uçağı F-16’nın muadili olarak kabul ediliyor, ancak Çin tarafından YZ algoritmalarını test etmek için kullanılması pek olası değil.

Fu; “Sistemin, mevcut modifiye edilmiş savaş uçaklarında kullanılması şart değil. Muhtemelen yapay zeka öncülüğünde yeni insansız savaş uçakları geliştireceğiz” ifadelerini kullandı.

Kaynak : M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close