İngiliz ordusundan 50 adet bomba imha robotu siparişi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İngiliz ordusundan 50 adet bomba imha robotu siparişi

Abone Ol 

Savunma sanayi üreticisi L3Harris, 50 adede kadar orta boy T4 patlayıcı mühimmat imha robotu teslim etmek üzere İngiltere Savunma Bakanlığı ile 26 milyon dolarlık bir anlaşma imzaladı.

Defence Post tarafından verilen bilgilere göre robotlar, dar alanlarda ve engebeli arazide patlayıcıları ve tehlikeli maddeleri etkisiz hale getirmek için kullanılacak ve ülkenin patlayıcı ekibine yardımcı olacak.

Sözleşme, bomba imha birimleri için ülke içi destek, bakım ve eğitimi kapsıyor.

Operatörler gelişmiş kontroller, yüksek çözünürlüklü kameralar ve hızlı veri bağlantıları kullanarak çantaların fermuarını açma ve eldiven kutularını güvenli bir mesafeden açma gibi görevleri yerine getirecek.

L3Harris Uzay ve Hava Sistemleri Başkanı Ed Zoiss, robotların kamusal alanlardaki tehditleri etkili bir şekilde etkisiz hale getirme kapasitesi hakkında ayrıntılı bilgi verdi.

Zoiss, “T4 EOD robotları metrolar, havaalanları ve hatta hastaneler gibi kalabalık ve zorlu ortamlardaki operasyonlar için dünyanın en yetenekli robotudur. Bu son derece gelişmiş, dayanıklı robotlar, insan hayatını korumak için sınıfının en iyisi hareket kabiliyeti ve tavizsiz performans sağlıyor” açıklamasında bulundu.

İlk parti robotlar bu yıl bitmeden teslim edilecek.

T4 Robotik Sistemi

T4 EOD, 100 kilogramın biraz üzerinde bir ağırlığa sahiptir.

Robotlar, kompakt boyutu sayesinde standart 4×4 araçlarla taşınabiliyor ve acil durumlarda hızlı müdahale sistemi olarak kullanılabiliyor.

Model, operatörlerinin güvenli bir mesafeden tehditleri etkisiz hale getirmenin karmaşık sürecinde yollarını “hissetmelerine” olanak tanıyan ve kullanıcılara bir risk azaltma katmanı ekleyen gelişmiş dokunsal geri bildirim ile donatılmıştır.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close