New York Times: "Türk yapımı SİHA'ların başarısı, dünyadaki silah uzmanlarını hayrete düşürdü" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

New York Times: “Türk yapımı SİHA’ların başarısı, dünyadaki silah uzmanlarını hayrete düşürdü”

Abone Ol 

New York Times (NYT), Kiev’in savaştaki taktiklerini kaleme aldığı haberde “Türk yapımı drone’ların Rus hedeflerini imha etmek için başarılı bir şekilde kullanılmaya devam edilmesinin” dünyadaki silah uzmanlarını hayrete düşürdüğünü yazdı.

Rusya’nın hava savunma sistemlerinin, saatte yaklaşık 130 kilometre hıza ulaşabilen, radarda kolayca tespit edilebilen ve kendisini savunmak için gerekli sisteme sahip olmayan Bayraktar SİHA’larını durdurmakta neden daha etkili olamadığı sorusunun ABD’li askeri yetkilileri şaşırtmayı sürdürdüğü belirtildi.

Baykar CEO’su Haluk Bayraktar da geçen hafta yaptığı açıklamada, Ukraynalıların SİHA’lardan olabildiğince fazla şekilde yararlanması için teknik destek verdiklerini söylemişti.

NYT, Ukrayna birliklerinin ABD’nin gönderdiği silah ve teçhizattan da farklı şekillerde yararlanarak savaşta büyük başarılar elde ettiğini yazdı.

Örneğin Ukrayna ordusu, füzeleri kamyonlara yükleyerek atış menziline daha hızlı soktu. Sürat teknelerine roket sistemi koyarak denizdeki harp kabiliyeti artırıldı.

Kiev, Kremlin’in Karadeniz Filosu’ndaki amiral gemisi Moskva’yı nisanda yapılan saldırıda Neptün füzeleriyle vurduğunu duyurmuştu. Füze Ukraynalılar tarafından, Sovyetler Birliği yapımı H-35’in tasarımından yola çıkarak geliştirildi.

Kimliği gizli tutulan üst düzey bir Pentagon yetkilisi, Kiev’in Sovyetler Birliği yapımı MiG-29 savaş uçağına ABD’nin yolladığı HARM anti-radyasyon füzelerinin yerleştirdiğini ve bunun daha önce hiç yapılmadığını bildirdi.

MacGyver metaforu kullanılıyor

ABD ordusunun eski üst düzey komutanlarından Frederick B. Hodges, “İnsanlar MacGyver metaforunu kullanıyor” dedi. 80’li yılların efsane aksiyon dizisi MacGyver’de kahraman, kendini zor durumlardan basit ve doğaçlama yöntemlerle kurtarıyordu.

Washington merkezli insan hakları kuruluşu Huamn Rights First’te danışmanlık yapan Hodges, geçmişte Ukraynalılarla çalışırken onların “taktikte ne kadar iyi olduklarını” gördüğünü söyledi. Hodges’a göre HARM füzelerini MiG-29’da çalıştırmak, Ukrayna ordusunun bilgi birikiminin zenginliğini gösteriyor.

ABD’li yetkililer ayrıca savaşta Ukrayna’ya ayrıntılı istihbarat verildiğini söylese de Kiev’in, Kırım’a 9 Ağustos’ta düzenlendiğini iddia ettiği saldırıyı kendilerine önceden haber vermeksizin gerçekleştirdiğini savundu.

187. gününe giren savaşta, Birleşmiş Milletler’in 22 Ağustos’ta açıkladığı verilere göre 5 bin 587 sivil yaşamını yitirdi. Yaralı sayısı 7 bin 890’ı buldu.

NYT tahminlerine göre, yaklaşık 25 bin Rus, 9 bin Ukraynalı asker öldü.

Kaynak: Independent, New York Times, DW

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close