Ukrayna uçağı, ABD mühimmatını ateşlerken görüntülendi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Ukrayna uçağı, ABD mühimmatını ateşlerken görüntülendi

Abone Ol 

 Ukrayna Hava Kuvvetleri, AGM-88 HARM füzelerini ateşlemek için Sovyet tasarımı savaş uçaklarını kullandığını doğrulayan görüntüler yayınladı.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndan elde edilen görüntülerde, Ukrayna Hava Kuvvetleri’nin Rus mevzilerine ABD yapımı AGM-88 HARM (High-speed Anti-Radiation Missile) ateşlediği görülüyor.

Görüntülerin, Sovyet döneminden kalma MiG-29 Fulcrum savaş uçaklarından ateşlenen “HARM” anti-radyasyon füzesini gösterdiği bildiriliyor.

AGM-88 HARM, düşman radar donanımlı hava savunma sistemlerini aramak ve yok etmek için tasarlanmış havadan karaya pasif sensörlü bir füzedir.

AGM-88, düşmanın hava savunma radar emisyonlarını takip eden ve bu  sebeple hava savunma sistemlerini hedef alan bir mühimmat. Dumansız ve katı yakıtlı roket motoru füzeye itki sağlıyor.

Bu ayın başlarında Pentagon, en son yardım paketinin Ukrayna uçaklarının Rus radar sistemlerini hedef alması için anti-radar füzeleri içerdiğini bildirdi.

ABD Savunma Politikasından Sorumlu Müsteşarı Colin Kahl, düzenlediği basın toplantısında, ABD’nin kaç tane füze sağladığını veya ne zaman gönderildiğini belirtmeden ABD’nin “bir dizi” füze gönderdiğini söyledi. Kahl, ne tür bir anti-radyasyon füzesinin gönderildiğini açıkça söylemedi.

Bundan kısa bir süre önce, Rusya devlet medyası Rus Askerlerinin, Ukrayna füze saldırısını takiben saldırının yapıldığı konumda ABD yapımı bir AGM-88 HARM enkazını bulduğunu iddia etti.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close