NATO'dan Almanya'ya insansız kara araçları siparişi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

NATO’dan Almanya’ya insansız kara araçları siparişi

Abone Ol 

Almanya merkezli ARX Robotics, bir dizi sağlam insansız kara aracı geliştirmek için NATO İnovasyon Fonu’ndan 9 milyon Euro bütçe aldığını duyurdu.

NATO Yatırım Fonu, NATO ittifakının 32 üyesinden 24’ünün desteklediği 1 milyar Euro bütçeli bağımsız bir girişim ve sermayesi fonu olarak tanımlanıyor.

NATO fonu, Almanya merkezli savunma üreticisi ARX Robotics’i destekleyerek NATO’nun kendi güvenliğini artırmak hedefi ile yeni bir projeyi hayata geçirecek.

Newsweek tarafından verilen bilgilere göre yeni sipariş, eski Alman ordusu askerleri tarafından kurulan ARX şirketinin GEROEN serisinden otonom araçlar geliştirmesine ve bu araçların NATO güçlerine teslim edilmesine olanak sağlayacak.

ARX Robotics CEO’su ve Kurucu Ortağı Marc Wietfeld; “Batı orduları robotik savaşa hazır değil. Silahlı kuvvetlerimizin yeteneklerini önemli ölçüde arttırmak ve bir kuvvet çarpanı olarak hizmet etmek için, otonom insansız kara sistemlerinin birbirine bağlı kritik bir kütlesi gerekli. ARX, bu sistemlerin üretimini artırarak, yazılım tanımlı sistemler üreterek ve sağlam ve otonom insansız sistemlere olan talebi karşılamak için uyarlanabilir donanım geliştirerek Avrupa’nın teknolojik egemenliğine katkıda bulunmaya kararlıdır.” açıklamasında bulundu.

Verilen bilgilere göre, NATO tarafından ARX Robotics’den talep edilen GEREON serisindeki otonom araçlar, farklı savaş alanı ihtiyaçlarını karşılamak için üretilecek.

Robotik ünitelerin ağır zırhlı olacağı ve ilk aşamada NATO birimleri tarafından eğitim ve simülasyon tatbikatlarında kullanılmak üzere tasarlanacağı belirtildi.

ARX Robotics’den talep edilen GEREON serisindeki otonom araçlar, halihazırda İsviçre, Almanya, Avusturya, Macaristan ve Ukrayna dahil olmak üzere Avrupa’daki çeşitli ordular tarafından kullanılıyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close