Rapor: "Finlandiya, yeni silah prototiplerini test için Ukrayna'ya gönderiyor" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rapor: “Finlandiya, yeni silah prototiplerini test için Ukrayna’ya gönderiyor”

Abone Ol 

Finlandiya gelişmiş silah sistemlerinden bazılarının prototiplerini savaştaki etkinliklerini değerlendirmek üzere Ukrayna’ya gönderdi.

Finlandiya Savunma Kuvvetleri, silahların gizli projelerin bir parçası olduğunu ve birçoğunun hala geliştirilme aşamasında olduğunu açıkladı.

Finlandiya Savunma Kuvvetleri silahlar hakkında spesifik ayrıntılar vermese de, askerlerin platformlarla ilgili geri bildirimlerinin şu ana kadar olumlu olduğu belirtildi.

Finlandiya Savunma Kuvvetleri silah şefi Mikko Heiskanen; “Ukrayna’da edinilen deneyim, en yeni Fin ekipmanlarının geliştirilmesi için faydalı oldı ve bunlar için daha fazla talep olacağını değerlendiriyoruz.” açıklamasında bulundu.

Finlandiya, Rusya’nın Şubat 2022’deki işgalinden bu yana sağladığı 3,1 milyar dolar fazla yardımla Ukrayna’nın en önemli askeri destekçilerinden biri oldu.

Heiskanen, Ukrayna’ya tam olarak geliştirilmemiş ve üretilmemiş silahlar sağlamanın Finlandiya’nın kendi çıkarlarına tamamen uygun olduğunu belirtti.

Helsinki daha önce de Ukrayna’ya Leopard 2 tankları ve ağır toplar göndereceğini açıklamıştı.

Ukrayna Batılı silahlar için test alanı mı?

Ukrayna’nın Rusya ile savaşı NATO ülkelerine silahlarını gerçek savaşlarda test etme şansı verdi.

Batılı ülkeler 2022’den bu yana Ukrayna’ya 380 milyar doların üzerinde yardım sözü verirken, gönderilen silahlar da savaş uzadıkça daha gelişmiş hale geliyor.

Eski Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov Financial Times’a verdiği demeçte, silah sevkiyatları sayesinde müttefiklerin silahlarının ne kadar verimli çalıştığını ya da savaşın taleplerini karşılamak için yükseltilmeleri gerekip gerekmediğini görebildiklerini belirtmişti.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close