NATO ve Hollanda, canlı karşı drone test tatbikatı gerçekleştiriyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

NATO ve Hollanda, canlı karşı drone test tatbikatı gerçekleştiriyor

Abone Ol 

NATO ve Hollanda, 30’dan fazla şirket ve kuruluşun karşı drone yeniliklerini sergilediği bir canlı ateşleme tatbikatı gerçekleştirdi.

Tatbikat sırasında katılımcılar, ülkelerin ve orduların hava sahası güvenliği için sundukları yeni zorlukları da ele aldı.

Yapılan açıklamada; TIE22 Tatbikatı’nın NATO’nun ittifak hava sahasındaki yetkisiz insansız hava sistemlerini tespit etmek için yapay zeka ve makine öğrenimi destekli karşı insansız hava araçları teknolojileri oluşturma çabalarının bir parçası olduğu belirtildi.

Verilen bilgilere göre drone karşıtı operasyonlarda uzmanlaşmış ticari sistemler arasındaki birlikte çalışabilirlik standartlarını da ele alındı.

Karşı Drone Prototipleri Dağıtıldı

NATO’ya göre prototipler, “piyasada kullanılan teknoloji ve NATO’nun gelişen gereksinimlerini destekleme” hakkında daha fazla bilgi edinmesine yardımcı olacak varlıklar olarak hizmet ediyor.

NATO Müşterek İstihbarat, Gözetleme ve Keşif Karşı İHA Faaliyetleri Lideri Cristian Coman, “DroID’ler şu anda prototip aşamasında ve özellikleri manuel olarak çıkarmadan dronları tespit etmek ve tanımlamak için makine öğrenimi teknolojilerini kullanıyor. Bu tatbikatta test edilen yeni inovasyonlar aracılığıyla, NATO’nun hava sahasının güvenli kalmasını sağlamaya çalışıyoruz.” açıklamasında bulundu.

Karşı drone tatbikatları ve makine öğrenimi entegrasyonu ile ilgili çalışmaların üç gün daha süreceği belirtildi.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close