NATO, Slovakya’ya STARKOM Elektronik harp sistemi konuşlandırdı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

NATO, Slovakya’ya STARKOM Elektronik harp sistemi konuşlandırdı

Abone Ol 

NATO, Çekya Silahlı Kuvvetlerine ait gelişmiş bir mobil elektronik harp sistemi olan son teknoloji STARKOM sistemini Slovakya’ya konuşlandırdı.

ABD merkezli Defence Post tarafından verilen bilgilere göre NATO güvenlik kaynakları için bu konuşlandırma, ittifak içinde elektronik karşı tedbirler ve sinyal istihbaratının gelişiminde önemli bir hamle olarak değerlendiliyor.

STARKOM sistemi, elektronik destek önlemleri ve sinyal istihbaratı için mobil bir platform olarak kullanılan çok yönlü bir sistem olarak tanımlanıyor.

Tamamen Çek Cumhuriyeti’nde tasarlanan ve üretilen STARKOM, Çek güvenlik uzmanlarına göre çeşitli frekans bantlarında düşman iletişimini bozma konusunda güçlü yeteneklere sahip.

Çekya merkezli araç üreticisi Tatra Force tarafından üretilen T-815-7T3RC1 8×8 şasi üzerine inşa edilen STARKOM, mobil ağlarda kullanılan GSM bantlarını da kapsayan VHF, UHF ve SHF bantlarında analog ve dijital iletişimin bozulması da dahil olmak üzere modern frekans çevik sistemlere karşı koyma konusunda etkili bir sistem olarak kabul ediliyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close