ABD Ordusu yeni savaş aracı konseptini tanıttı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD Ordusu yeni savaş aracı konseptini tanıttı

Abone Ol 

ABD Ordusu, eskiyen M2 Bradley’in yerini alması planlanan yeni nesil mekanize piyade savaş aracının “konsept” görüntüsünü yayınladı.

ABD merkezli Defence Express tarafından verilen bilgilere göre; XM30 Mekanize Piyade Savaş Aracı olarak adlandırılan bu yenilikçi paletli platform, selefinin teknolojik sınırlamalarını ele alan kapsamlı bir yükseltme olarak tasarlandı.

1981 yılında hizmete giren M2 Bradley araçlar, ABD ordusu için on yıllardır etkili bir şekilde hizmet verdi. Ancak ABD ordu yetkililerine göre, savaş teknolojisindeki ilerlemelerle birlikte, teknolojik açıdan daha gelişmiş ve çok yönlü bir ikame araç ihtiyacı zorunlu hale geldi.

Verilen bilgilere göre XM30, keşif odaklı paletli bir araç olarak tasarlandı ve ordu unsurları için gelişmiş koruma, taşıma yetenekleri ve küçük silah ateş gücü sunuyor.

Ayrıntılı tasarım henüz tamamlanmamış olsa da, potansiyel tedarikçilerin prototiplerine dahil etmeleri için temel özellikler ana hatlarıyla belirlendi. Bu özellikler arasında iki operatör için daha geniş hareket alanı ve altı ilave personel kapasitesi, 50 mm top, uzaktan taret ve tanksavar güdümlü füzeler bulunuyorç

Proje üzerinde şu anda, ABD merkezli savunma kuruluşları General Dynamics Land Systems ve Amerikan Rheinmetall Vehicles liderliğindeki bir konsorsiyumun çalıştığı belirtildi.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close