“NATO, ABD İHA'sının düşürülmesinin ardından Karadeniz'deki varlığını artırabilir” - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

“NATO, ABD İHA’sının düşürülmesinin ardından Karadeniz’deki varlığını artırabilir”

Abone Ol 

Eski ABD Ordusu Generali Mark Hertling, bir ABD insansız hava aracının bir Rus uçağı tarafından düşürülmesinin ardından NATO’nun Karadeniz’deki varlığını artırabileceğini belirtti.

Eski ABD Ordusu Generali Mark Hertling açıklamaları, ABD Hava Kuvvetlerine ait bir MQ-9 insansız hava aracının bir Rus Su-27 uçağı tarafından düşürüldüğüne dair iddialardan sonra geldi. Rusya, sözkonusu olayla ilgili bir yalanlama yaptı.

ABD Hava Kuvvetleri Avrupa Hava Kuvvetleri ve Afrika Hava Kuvvetleri komutanı Generali James B. Hecker ise, ABD Hava Kuvvetleri insansız hava aracının “uluslararası hava sahasında rutin operasyonlar” yürüttüğünü ve bunun insansız hava aracının “tamamen kaybedilmesi” ile sonuçlandığını açıklamıştı.

Mark Hertling; “Bu olay, muhtemelen bir Rus pilot tarafından yapılan büyük bir hataydı. Bunun bir bedeli olacak ve Amerika Birleşik Devletleri tarafından bir karşı plan yayınlanacak. Bu gelişmenin ardından Karadeniz’de ABD uçaklarının ve NATO uçaklarının varlıklarını yoğunlaştırdığını görebiliriz.” açıklamasında bulundu.

Devam eden Rusya-Ukrayna savaşının başlamasından bu yana Moskova ile ABD arasındaki ilişkiler gerilemeye devam ediyor.

ABD, Rusya’yı ve Devlet Başkanı Vladimir Putin’i Ukrayna’yı işgal ettiği için eleştirirken, Rus lider ABD’nin Ukrayna’daki çatışmayı uzatmaya çalışmak ile suçluyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close