Litvanya, RBS-70 sistemi için füze alımlarıyla hava savunmasını güçlendiriyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Litvanya, RBS-70 sistemi için füze alımlarıyla hava savunmasını güçlendiriyor

Abone Ol 

 Litvanya’nın savunma tedarik ajansı, RBS-70 kısa menzilli hava savunma sistemi için Bolide ve MK-2 tipi güdümlü füzelerin satın alınması için İsveçli SAAB Dynamics ile bir sözleşme imzaladı.

RBS-70 sistemleri, RBS-70’i basit kullanımı, yüksek mobilitesi ve elektronik karıştırmaya karşı olan direnci nedeniyle Litvanya Hava Savunma Taburu tarafından tercih edilmiş bir sistemdir.

Sistem, hedefi sırasıyla 4 km’ye kadar irtifada ve 7 km’ye kadar menzilde engelleyebilen MK-2 füzesini ateşleyebiliyor. Bu füzeler başka NATO müttefikleri tarafından da kullanılıyor.

Bolide füzeleri, MK-2’nin gelişmiş bir versiyonu olup, daha yüksek hız ve manevra için daha gelişmiş bir motora sahip. Saab’a göre Bolide, 8 kilometreden fazla bir menzile ve 5.000 metreyi aşan bir irtifa kapsamına sahip.

Litvanya savunma bakanlığı, sözleşmenin yaklaşık 45 milyon Euro değerinde olduğunu söyledi.

Litvanya Silahlı Kuvvetleri 2004’ten beri RBS-70’i kullanıyor. 2018’de ülke, RBS-70 için BORC gece görüş sistemleri ile geliştirmek için 9 milyon dolara yakın yatırım yaptı.

Savunma bakanlığı, bir Rus işgalini savuşturan ve sürekli olarak hava savunma sistemlerinde daha fazla yardım talep eden Ukrayna’daki durumdan çıkarılan derslere dayanarak hava savunmasına yatırım yaptığını belirtti.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close