İngiltere'nin Typhoon ve F-35 uçakları tatbikatta rekor sayıda mühimmat kullandı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İngiltere’nin Typhoon ve F-35 uçakları tatbikatta rekor sayıda mühimmat kullandı

Abone Ol 

 Birleşik Krallık Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin Typhoon ve F-35B jetleri Gelişmiş Kısa Menzilli Havadan Havaya Füzelerin (ASRAAM, Advanced Short Range Air-to-Air Missiles) şimdiye kadarki en yüksek sayıda ateşlendiği tatbikatı gerçekleştirdi.

10 gün boyunca, sekiz farklı filodan pilotlar, hedef insansız hava araçlarına toplam 53 füzeyi başarıyla fırlattı.

Atış testlerinde mühimmatların taşınıp uçaklara yerleştirilmesinden hedefi vurana kadarki süreçte ülkenin farklı üslerindeki görevli personelin uyumlu bir şekilde çalışması tatbik edildi. Eğitim, her iki RAF (Royal Air Force, Kraliyet Hava Kuvvetleri) muharebe hava platformunda ASRAAM’ın etkileyici kapasitesini kanıtladı ve Banshee drone hedeflerini yok ederek eğitim ve kullanım geri bildirimi sağladı.

RAF Lossiemouth Hava Üssü’nden tatbikata katılan bir pilot, “Typhoon’daki ilk canlı atış testi tüm beklentileri aştı. Silahı seçmek ve gerçek bir füzenin ateşleneceğini bilmek benzersiz bir andı; füze sesini duymak ve tetiği çekmek, ardından büyük bir ıslık sesi ve uçağın hafif bir sallanması harikaydı. Füzenin önümde gökyüzüne kayboluşunu izlemek, hatırlamam gereken bir andı, ASRAAM’ın ne kadar hızlı gidebileceğini gerçekten etkileyici. Tatbikatta elde ettiğim deneyim bana füzenin kapasitesi ve gerçek bir savaş durumunda nasıl kullanılabileceği konusunda gerçek bir izlenim verdi.” dedi.

Tatbikata katılan silah teknisyenlerinden biri, “Yapılan tatbikat, uçakların ve füzelerin hazırlanmasının Filodaki daha genç üyeler için ne kadar önemli olduğunu görmelerini sağladı ve onlara canlı silah ateşleme tatbikatının zorluklarını anlama fırsatı verdi. Silahlı uçakların işletilmesi, tatbikata dahil olan herkesin, içerdiği ekstra riskler nedeniyle en yüksek konsantrasyon seviyelerini korumasını gerektirir.” dedi.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close