Litvanya, Baltık bölgesi hava savunması için İsveç ve Finlandiya'dan destek istedi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Litvanya, Baltık bölgesi hava savunması için İsveç ve Finlandiya’dan destek istedi

Abone Ol 

Litvanya, Baltık ülkelerinde kısa süre önce kabul edilen rotasyonel hava savunma modeline katkıda bulunacak müttefikler ararken, Litvanya Savunma Bakanı Arvydas Anusauskas Finlandiya ve İsveç’in bu çabaya katkıda bulunmasını beklediklerini açıkladı.

Litvanya Savunma Bakanı Arvydas Anusauskas Litvanya basınından BNS’ye verdiği bir mülakatta “Baltık bölgesindeki hava savunması konusunda; hem NATO üyelerine hem de yeni NATO üyesi olan ve bu konuda belirli kabiliyetlere sahip olan Finlandiya ve İsveç’ten destek bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Anusauskas; “Bu modele katılmayı kesinlikle reddetmeyeceklerini düşünüyorum. Ancak her şeyi yerli yerine oturtmak zaman alıyor. Bu konuda görüşmeleri sürdürmeye devam ediyoruz.” açıklamasında bulundu.

NATO ülkeleri, Baltık ülkelerinin bölgedeki hava savunmasını güçlendirmesi yönündeki çağrılarına yanıt olarak bu yılın Haziran ayında, bölgesel bir hava savunma modeli üzerinde anlaşmaya varmıştı.

Anlaşılan model çerçevesinde, Baltık ülkeleri hava savunma yeteneklerinin rotasyonel olarak konuşlandıracak. ve Baltık ülkelerine göre bu, NATO’nun yaklaşık 20 yıldır sürdürdüğü hava polisliğine görevine benzer bir şekilde gerçekleşecek.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close