Kuzey Kore BM'yi uyardı: "ABD'nin politikaları nedeniyle Kore yarımadası nükleer bir savaşın eşiğinde" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Kuzey Kore BM’yi uyardı: “ABD’nin politikaları nedeniyle Kore yarımadası nükleer bir savaşın eşiğinde”

Abone Ol 

Kuzey Kore, Birleşmiş Milletler’de Kore yarımadasının nükleer savaş riski altında olduğunu belirtti ve ABD’yi düşmanlıkla suçladı.

BM Başkanı Antonio Guterres’in yeni bir nükleer silahlanma yarışı uyarısında bulunduğuna dikkat çeken Kuzey Kore Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Kim Song, ABD’nin son bir yıldaki eylemlerinin yarımadayı “nükleer bir savaşın eşiğine getirdiğini” belirtti.

Kuzey Kore’nin Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Kim Song, Washington ve Japonya ile sıkı bir işbirliği kurmak için çalışan Güney Kore’nin eylemlerini de kınadı.

Kim Song yaptığı açıklamada; “Dış güçlere bağımlı dalkavuk ve aşağılayıcı politikalar nedeniyle, Kore yarımadası nükleer savaşın patlak verme tehlikesiyle karşı karşıya” ifadelerini kullandı.

Kim ülkesinin, nükleer tehditlere karşı kararlı bir politika yürütmeye devam edeceğini belirtti ve; “ABD, on yıllardır ilk kez Kore yarımadası ve çevresine nükleer silah taşıyan stratejik nükleer denizaltılar ve stratejik nükleer bombardıman uçaklarını göndererek, adadaki nükleer savaş riskini tetikliyor.” ifadelerini kullandı.

Kuzey Kore son dönemde, bir dizi meydan okuyan füze denemesiyle ABD, Japonya ve Güney Kore’nin tepkisini çekmişti.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close