Polonya, daha fazla savunma sanayi harcaması yapmak için ABD'den kredi aldı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Polonya, daha fazla savunma sanayi harcaması yapmak için ABD’den kredi aldı

Abone Ol 

Polonya, daha modern savunma ekipmanlarına yapacağı harcamaların maliyetini karşılamak üzere ABD’den 2 milyar dolar borç aldı.

ABD merkezli savunma sitesi Defence Post tarafından verillen bilgilere göre; Yabancı Askeri Finansman (FMF) programı aracılığıyla verilen bu paranın sadece ABD yapımı silahların tedarikinde kullanılması gerekiyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı’na göre Washington, Varşova’yı NATO’nun doğu kanadının kolektif savunması için güvenliği hayati önem taşıyan “sadık bir müttefik” olarak gördüğü için bu parayı borç olarak verdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada; “Ukrayna’ya uluslararası yardımın kolaylaştırılmasındaki merkezi destek rolüne ek olarak Polonya, savunma harcamalarına yaptığı güçlü yatırımlarla bölgesel güvenliğin güçlendirilmesi konusundaki kararlılığını göstermiştir” ifadeleri kullanıldı.

Krediyle ilgili faiz oranı ve ödeme planı gibi diğer ayrıntılar henüz kamuoyuna açıklanmadı.

Modernizasyonun Desteklenmesi

ABD Dışişleri Bakanlığı, bu kredinin Polonya’nın askeri modernizasyon çabalarını daha da ilerletmesi ve NATO’nun savunma ve caydırıcılığının güçlendirilmesine katkıda bulunmasını bekliyor.

Varşova, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ve Avrupa’da artan güvenlik gerilimleri nedeniyle savunma harcamalarını arttırdı.

Bu ayın başlarında Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, ülkesinin askeri yeteneklerini güçlendirmek için gelecek yıl gayrisafi yurtiçi hasılasının yüzde dördünden fazlasını savunmaya harcayacağını açıklamıştı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close