Letonya'dan, Ukrayna'ya insansız hava araçlarından oluşan yeni askeri destek paketi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Letonya’dan, Ukrayna’ya insansız hava araçlarından oluşan yeni askeri destek paketi

Abone Ol 

Letonya, ülkenin ilk dilim insansız hava sistemi bağışını Kiev’e teslim edeceğini açıkladı.

Defence Blog’da yer alan bilgilere göre teslmatlar, Ukrayna’nın insansız hava araçlarını güçlendirmeyi amaçlayan ve Letonya, İsveç ve Birleşik Krallık’ın öncülük ettiği “insansız hava aracı koalisyonunun” çalışmaları kapsamında gerçekleştirilecek.

Hava araçlarının yanı sıra bu ülkeler Ukrayna’ya yedek parça, üretim hizmetleri, lojistik destek, test, eğitim ve ilgili teknik çözümler sağlamaya çalışıyor.

Letonya Savunma Bakanı Andris Sprūds tarafından yapılan açıklamada; “Letonya’nın hem drone koalisyonuna liderlik yapmasına hem de Ukrayna’ya drone teslimatında aktif olmasından dolayı gurur duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

Sözkonusu koalisyon kapsamında bugüne kadar 14 ülke Ukrayna’ya insansız hava aracı tedariki konusunda destek taahhüdünde bulundu. İttifak daha fazla ülkenin katılmasını bekliyor.

Son gelişmeler

İngiltere  Mart ayında koalisyonun insansız hava aracı çalışmaları kapsamında Ukrayna’ya yaklaşık 10.000 insansız hava aracı göndereceğini açıklamıştı.

Eş zamanlı olarak Litvanya da düşman insansız hava sistemlerine karşı korumak için Kiev’e ilave sinyal bozucu ekipman gönderdi.

Şubat ayında da Kanada, Teledyne FLIR tarafından geliştirilen 800 insansız hava aracını Ukrayna’ya göndereceğini açıkladı ve koalisyon Ukrayna’ya insansız hava aracı desteğini artırdı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close