ABD'den, Arjantin ordusuna Basler BT-67 nakliye uçakları satışına onay - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD’den, Arjantin ordusuna Basler BT-67 nakliye uçakları satışına onay

Abone Ol 

ABD Dışişleri Bakanlığı Basler BT-67 nakliye uçaklarının Arjantin’e olası satışını onayladı.

Defence Post tarafından verilen bilgilere göre tahmini 143 milyon dolarlık satış, yedek motor, eğitim ve lojistik desteği de içeriyor. Ancak açıklamada satılacak uçak sayısı açıklanmadı.

Uçaklar, Arjantin ordusunun kış aylarında Antarktika’ya hizmet vermek üzere hava indirme ve hava ikmal kapasitesini arttıracak. Ayrıca ülkedeki diğer hava ikmal varlıkları üzerindeki yükün azaltılmasına da yardımcı olacak.

Verilen bilgilere göre, Wisconsin merkezli savunma üreticisi Basler Turbo Conversions, önerilen satış için ana yüklenici olacak.

Basler BT-67

Pratt & Whitney Canada PT6A-67R turboprop motorlu uçak 13,600 kilogram kalkış ağırlığına ve saatte 346 kilometre seyir hızına sahiptir.

İki pilot, bir uçuş görevlisi ve 18 yolcu barındırabilen uçak, 2,897 kilometre menzile sahiptir.

40 Milyon Dolarlık Askeri Finansman

Onay, ABD hükümetinin savunma modernizasyonunu desteklemek üzere Buenos Aires’e 40 milyon dolarlık Dış Askeri Finansman (FMF) desteği vereceğini duyurmanın ardından geldi.

ABD’nin Arjantin Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada “Uçaklar, büyük ortaklar için ayrılmış bir güvenlik yardımın parçası olarak hibe edilmiştir. Bu sübvansiyon, Arjantin’in askeri modernizasyon çabalarını destekleyecek ve Arjantin’in F-16 savaş uçağı satın almasına mali olarak katkıda bulunacaktır.” ifadeleri kullanıldı.

Danimarka hükümeti geçtiğimiz günlerde Arjantin’e 24 adet kullanılmış F-16 savaş uçağı satacağını duyurmuştu.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close