Katar, ilk Eurofighter Typhoon'unu İngiltere'deki resmi törenle teslim aldı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Katar, ilk Eurofighter Typhoon’unu İngiltere’deki resmi törenle teslim aldı

Abone Ol 

 15 Ağustos 2022 Pazartesi günü ilk Typhoon uçağı, BAE Systems Group’tan Havacılık Kısmı Genel Müdürü Cliff Robson’ın katılımıyla düzenlenen bir törenle Katar Silahlı Kuvvetlerine teslim edildi.

Etkinlik, BAE Systems’in Birleşik Krallık’ın Warton kentindeki tesisinde, Katar Başbakan Yardımcısı ve Savunma İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Dr. Khalid bin Mohammad Al Attiyah’ın himayesinde ve Katar Emiri Hava Kuvvetleri QEAF, Qatar Emiri Air Force ) Komutanı Tümgeneral Jassim Muhammed Ahmed Al Mannai’nin huzurunda gerçekleştirildi.

İlk Typhoon zamanında teslim edildi ve bu ay içinde İngiltere’den Katar’a feribotla gidecek. Typhoon, 20 Kasım’dan itibaren Katar’da düzenlenecek FIFA Dünya Kupası’na kritik destek sağlayacak.

“Bugünün Typhoon teslimatı, ilgili hava kuvvetlerimiz arasında eğitim ve uzmanlık paylaşımını görecek ve her iki ulusumuzun da savunma kabiliyetinin ön saflarında kalmasını sağlayacak olan ortak Birleşik Krallık-Katar işbirliğimiz için bir başka heyecan verici kilometre taşıdır. Bu ortak proje, İngiltere’nin Orta Doğu ortaklıklarına ne kadar değer verdiğinin altını çiziyor.” Rt Hon Ben Wallace, Savunmadan Sorumlu Devlet Bakanı

“Bugün, Katar Silahlı Kuvvetleri ile ortaklığımızdaki en önemli dönüm noktasını işaret ediyor ve FIFA Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmaya hazırlanırken bağlılığımızı ve desteğimizi gösteriyor. Hem Typhoon hem de Hawk uçaklarını desteklemek, bakımını yapmak ve modernize etmek için gereken bilgi ve becerileri transfer ettiğimizden emin olmak için QEAF ile ortaklaşa çalışıyoruz.” Tony Gilchrist, İş Geliştirme Direktörü, BAE Systems Air Sector

Etkinlik, birçok Typhoons ve Hawk gelişmiş jet eğitim uçağının satın alınmasına yönelik bir sözleşmenin ve Katar Hükümeti ile BAE Systems arasında Aralık 2017’de imzalanan altı yıllık kullanılabilirlik destek hizmetinin ardından programda önemli bir kilometre taşını işaret ediyor.

Buna ek olarak, Birleşik Krallık-Katar Typhoon ve Hawk filolarının RAF pilot ve teknisyen eğitimi vermesi de dahil olmak üzere destek sağlanması için Katar Hükümetleri ile Birleşik Krallık arasında bir Mutabakat imzalandı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close