Tendürek'teki son iki terörist de etkisiz hale getirildi - M5 Dergi
GündemÖne Çıkan

Tendürek’teki son iki terörist de etkisiz hale getirildi

Abone Ol 

Eren Abluka-32 Şehit J.Uzm.Çvş.Mustafa Yıldız 2022-217 operasyonunda 2 terörist etkisiz hale getirildi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, operasyonla ilgili terör yuvasındaki son teröristlerin etkisiz hale getirildiğini ve Tendürek’in tamamen temizlendiğini duyurdu.

Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı koordinesinde, İl Jandarma Komutanlığınca J-SİHA destekli olarak gerçekleştirilen Eren Abluka-32 Şehit J.Uzm.Çvş.Mustafa YILDIZ 2022-217 operasyonu kapsamında, 16 Ağustos’ta Çaldıran ilçesi kırsalında bölücü örgüt mensupları ile çıkan silahlı çatışmada 2 terörist silahlarıyla birlikte etkisiz hale getirildi.

Böylelikle 16 Ağustos 2022 tarihi itibarıyla Tendürek Dağı Bölücü Terör Örgütü (BTÖ) mensuplarından tamamen temizlenmiş oldu.

Teröristlerden biri turuncu, diğeri gri kategoride aranıyordu

Operasyonda etkisiz hale getirilen teröristlerden biri Terör Arananlar Listesi’nde turuncu kategoride yer alan “Evindar” kod adlı Tuğba Tambahçeci olduğu tespit edildi.

Teröristin; 15 Eylül 2016 tarihinde Doğubayazıt ilçesi Gökçebudak köyünün Küçük tepe Tendürek Dağı istikametinde bulunan Karakuş Tepe Üs Bölgesine saldırı olayına katıldığı, 10 Mayıs 2017 tarihinde Doğubayazıt-Çaldıran Karayolu Yılanlı Tepe Üs bölgesine yakın bir mesafeye yerleştirilen EYP’nin patlaması sonucu 1 personelin şehit edilmesi ve 2 personelin yaralanması eylemine katıldığı, 2016 yılından itibaren Tendürek Dağı bölgesinde yapılan eylemlerin tümüne katıldığı belirlendi.

Etkisiz hale getirilen diğer teröristin ise “Eylem” kod adlı Devlet Taşir olduğu, Terörden Arananlar Listesinde gri kategoride yer aldığı tespit edildi.

Bakan Soylu: Tendürek tertemiz

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Eren Abluka-32 Operasyonu’nda, bir terör yuvasındaki son 2 teröristin daha etkisiz hale getirildiğini ve Tendürek’in tamamen temizlendiğini duyurdu.

Bakan Soylu açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Tendürek tertemiz. Ülkemize ve milletimize güzel bir haberimiz var. Kahraman evlatlarımız, Eren Abluka-32 Operasyonu’nda; bir terör yuvasındaki son 2 teröristi daha etkisiz hale getirerek, tamamen temizledi. Bir turuncu ve bir gri terörist daha sarı torbada.”

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close