Jerusalem Post, İsrail'in kara saldırısı ile ilgili kaygılarını yazdı - M5 Dergi
GündemÖne Çıkan

Jerusalem Post, İsrail’in kara saldırısı ile ilgili kaygılarını yazdı

Abone Ol 

İsrail’in Gazze’ye kara saldırısının gecikmesine sebep olarak, İsrail’in bütün birlikleriyle Gazze’ye girmesi halinde Hizbullah’ın bu fırsatı değerlendirip kuzeydeki Lübnan sınırından ülkeye saldırma ihtimali gösterildi.

Hamas’ın operasyonu sonrası Gazze’yi 11 gündür bombalayan İsrail’de beklenen kara saldırısı ilgili tartışmalar sürüyor.

İsrail hükümetinin uluslararası tepkilere rağmen Gazze’nin kuzeyinde yaşayanlara “Güneye gidin.” çağrısı yapması ve süre vermesi, “Kara saldırısı başlıyor.” endişesi yaratmıştı. İsrailli yetkililer, birliklerin en kısa zamanda Gazze’ye karadan gireceğini açıklamıştı ancak hafta sonu başlaması beklenen saldırının gecikmesi soru işaretlerine yol açtı.

İsrail’in önde gelen gazetelerinden Jerusalem Post, konuyla ilgili dikkat çeken bir haber yayımladı. Haberde, Gazze’ye hava saldırılarını yoğunlaştıran İsrail’in bazı endişeleri olduğuna, bu nedenle yeni saldırı planını ertelediğine vurgu yapıldı.

“Jerusalem Post’a konuşan kaynaklar, bir dizi etkenin ertelemeye yol açtığını ancak İsrail’in asıl endişesinin Lübnan’daki Hizbullah olduğuna dikkati çekti. Kaynaklara göre İsrail, bütün birlikleriyle Gazze’ye girmesi halinde Hizbullah’ın bu fırsatı değerlendirip kuzeydeki Lübnan sınırından ülkeye saldırı düzenlemesinden korkuyor.

İsrailli yetkililerin, “Hizbullah fırsat kolluyor.” düşüncesinde olduğunu ve İsrail’e kuzeyden cephe açılmasından endişelendiği kaydedildi.

Her halükarda İsrail ordusunun Gazze’ye kara saldırısı düzenleyeceğini yazan gazete, buna karşın Hizbullah’ın manevralarının dikkatle takip edildiğini ve kuzey sınırında önlemleri artırdığını aktardı.

Kaynak: Haber7

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close