Koluman yeteneklerini Almanya'da sergiledi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Koluman yeteneklerini Almanya’da sergiledi

Abone Ol 

Koluman, Mercedes-Benz’in davetlisi olarak katıldığı Defence Trucks Experience 2023 adlı etkinlikte uzmanlığını Alman şirkete ve NATO yetkililerine sergiledi.

Türkiye’nin sayılı kara aracı üreticilerinden Koluman, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne lojistik destek araçları (DERMAN 8X8) teslim etmeye başladı. Ürününün Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterine girmesiyle birlikte firma gözünü ihracat pazarlarına çevirdi. Koluman kabiliyetlerini önce İngiltere’de DSEI fuarında sergiledi. Akabinde de Polonya’nın Kielce kentindeki MSPO Fuarı’na katıldı. Üçüncü adım da ise aracı Alman üretici Daimler’e ve onun markası Mercedes-Benz’e sergiledi.

Daimler, Koluman’ı Almanya’ya özel olarak davet etti. Mercedes-Benz Özel Kamyonlar Savunma ve Endüstriyel İşlerden Sorumlu Satış Müdürü Marcus Ernst, Koluman Yönetim Kurulu Danışmanı Dr. Önder Ege’nin de yanında olduğu bir röportaj verdi.

Etkinliğin neden düzenlendiği sorulduğunda Ernst, Daimler’in Eurosatory ve IDEX gibi kara kuvvetlerine odaklanan tüm büyük savunma fuarlarına katıldığını söyledi. Bu tür fuarların iki yılda bir yapıldığını, müşterilerle, pazarlarla, Koluman gibi iş ortaklarıyla doğrudan teması, doğrudan diyaloğu, tartışmayı özlediklerini anlattı. Şirket, onlarla telefonda konuşmak yerine tüm iş ortaklarını, tüm pazarları ve müşterileri tek bir etkinlikte yanlarında getiriyor. Ernst sözlerini şu ifadelerle sürdürdü, “En büyük avantajımız, bu etkinliği nasıl istiyorsak öyle tasarlayıp gerçekleştirebiliyor olmamız” dedi ve ekledi, “Dolayısıyla bunun en büyük nedeni büyük fuarların yanı sıra iş ortaklarımız ve müşterilerimizle doğrudan iletişim halinde olmak.”

Koluman Yönetim Kurulu Danışmanı Dr. Önder Ege’ ve Mercedes-Benz Özel Kamyonlar Savunma ve Endüstriyel İşlerden Sorumlu Satış Müdürü Marcus Ernst

Ernst, Koluman’ın TSK’ya teslimatlarına başladığı DERMAN 8X8 aracı hakkında şunları söyledi:

“Birkaç yıl önce koruma mühendisliğini ve üretimini kendi başımıza yapmamak yönünde stratejik bir karar aldık. Bu bizim temel yetkinliğimiz değil. Koluman gibi firmalar var. Kendisi gibi kamyonları veya araçları koruma konusunda gerçekten uzmanlar. Dolayısıyla bu kararı alırken bir sonraki sorumuz stratejik ortak ağının nasıl oluşturulacağıydı.” Ernst, güvenilir ortaklıklar kurmanın bu stratejik vizyonun en önemli parçası olduğunun altını çizierek “Koluman’ı sadece tedarikçi olarak görmüyoruz ama bu aslında bir ortaklık. Böylece OEM iş modeli olarak adlandırılan bir tür iş modeli kurduk” diye ekledi.

Ernst, müşteriyi dinlemeleri, ihtiyaçlarını ve önceliklerini anlamaları gerektiğini anlattı. Bu nedenle Daimler, ortak şirketlerden müşteri ile şirket arasında “çevirmen” olarak hareket ettiğini söyledi. Ernst,  “Koluman güzel bir örnek. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ne istediğini çok iyi biliyorlar. Yani Koluman, son müşteri ile teknik çözüm arasındaki tercümandır. Koluman gibi şirketler tam olarak neyin bilinmesi gerektiğini biliyor; koruma ve araca yönelik arayüzler konusunda  uzmanlıkları var. Biz de işi birlikte yapalım dedik ve belli bir mantığı, belli bir süreci takip ediyoruz, prototipten başlayıp sonuçta bu bizim tarafımızdan bir nevi sertifika oluyor diyelim.”

Başta insansız araçlar olmak üzere Türk savunma sanayisine ilişkin kişisel görüşünün sorulması üzerine Ernst, Türkiye’nin NATO üyesi bir ülke olduğunu hatırlattı. Daimler ve Koloman’ın kanıtlanmış bir stratejik ortaklığa sahip olduğunu, Daimler’in insansız sistemler konusunda derin bilgi birikimine sahip olduğunun altını çizdi. “Gerçekten oldukça açığız. Günün sonunda asıl soru neyin mantıklı olduğudur. Diyelim ki, Alman silahlı kuvvetlerinin bir subayı olarak önceki deneyimimin arkasında ve bu deneyimimden gerçekten bir şeyler var. Bu durumda, otonom sürüş ile arazide sürüş arasında fark olacağını çok iyi biliyorum. Kendimizi görmediğimiz veya temel yetkinlik alanı görmediğimiz ortaklıkları sürekli olarak arıyoruz. Dolayısıyla, teknoloji açısından bizimle sonraki adımları tartışmak isteyen her şirkete kapı açık.”

Kaynak: TURDEF, M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close