Japonya ve ABD, Çin'e karşı uzun menzilli füzeler konusunda işbirliğine gidiyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Japonya ve ABD, Çin’e karşı uzun menzilli füzeler konusunda işbirliğine gidiyor

Abone Ol 

Japonya Savunma Bakanı Hamada Yasukazu ve ABD’li mevkidaşı Savunma Bakanı Lloyd Austin, Japonya ve ABD’nin Tayvan üzerinden kötüleşen bölgesel gerilimlere yanıt olarak savunma stratejilerini entegre etmeyi planladıklarını açıkladılar.

İki savunma bakanının görüşmesinin ardında yapılan açıklamada; “Japonya’nın Ulusal Güvenlik Stratejisinin bir parçası olarak savunma yeteneklerini güçlendirmek için planlar üzerinde görüşüldü.” ifadeleri kullanıldı. 

Japon Savunma Bakanı Yasakazu, Çin’in Tayvan çevresindeki askeri tatbikatları sırasında Japonya’nın Münhasır Ekonomik Bölgesi’ne (EEZ) yaptığı tacizler nedeniyle, Japonya’nın savunma duruşunda köklü değişiklikler yapılacağını kaydetti.

ABD Savunma Bakanı Austin ise, Japonya’nın planlarına “güçlü” destek verdiğini belirterek;  “Çin’in Tayvan Boğazı ve Japonya’yı çevreleyen sulardaki kışkırtıcı poltikası istikrarı baltalıyor ve bu konuda Japonya’nın yanında olmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı. 

Toplantı hakkında güvenlik kaynaklarından verilen bilgilere göre iki bakan, Çin tehdidine karşı başta füze konuşlandırma alanları olmak üzere daha uzun menzilli füzeler konusunda işbirliği konularını görüştü.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close