İtalya, Ukrayna'ya altıncı askeri yardım paketinin hazırlıklarını tamamladığını açıkladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İtalya, Ukrayna’ya altıncı askeri yardım paketinin hazırlıklarını tamamladığını açıkladı

Abone Ol 

İtalya, Fransa ile birlikte Ukrayna’ya devredilecek SAMP/T hava savunma sistemlerinin hazırlıklarını bitirdiğini ve altıncı bir yardım paketini hazırladıklarını açıkladı.

İtalya Dışişleri Bakanı Antonio Tajani , Corriere della Sera ile yaptığı röportajda bu konuyu dile getirdi.

Tajani, İtalya’nın şimdiden Ukrayna’ya yaklaşık 1 milyar avro değerinde beş paket askeri yardım sağladığını belirtti ve hava savunma sistemlerini içeren altıncı paketin hazırlıklarının tamamlandığını açıkladı. 

Bakan; “Fransa ile işbirliği içinde SAMP/T sevkiyatını sonlandırıyoruz ve şu anda açıklamadığımız başka unsurların da gönderilmesi planlanıyor” açıklamasında bulundu.

SAMP/T Hava savunma sistemi, MBDA tarafından geliştirilen Aster 30 füzesine sahip bir hava savunma sistemidir ve füze menzili 40 km’dir.

SAMP/T sistemi, mekanize birimler için hava koruması sağlamanın yanı sıra, önemli sabit tesislerin büyük hava  saldırılarından korunmasını sağlamak üzere tasarlanmıştır.

Aster-30 füzesi, 20 kg savaş başlığı ağırlığı dahil olmak üzere 510 kg fırlatma ağırlığına ve 1400 m/s’ye kadar maksimum uçuş hızına sahiptir. Bu özellikler, SAMP/T sisteminin düşman uçaklarını 3 ila 100 km menzilde ve balistik füzeleri 3 ila 25 km menzilde imha etmesini sağlar.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close