Leopard 2 tankları Ukrayna Ordusu'na nasıl bir avantaj sağlar? Almanya göndermek konusunda neden tedirgin? - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Leopard 2 tankları Ukrayna Ordusu’na nasıl bir avantaj sağlar? Almanya göndermek konusunda neden tedirgin?

Abone Ol 

Soğuk Savaş’ın sona ermesinden sonra Berlin, bugün neredeyse dört kıtada ve 21 ülke tarafından işletilen 3.600 Leopard 2 tanklarının çoğunu sattı.

19FortyFive’da yayımlanan analiz M5 tarafından çevrilmiştir.

55 ila 65 tonluk Leopard 2 tankları, Rusya’nın 40-50 tonluk tanklarının çoğuna karşı önemli zırh, ateş gücü ve operasyonel avantajlara sahiptir. 240 Leopard 2 tankına sahip olan Polonya Devlet Başkanı Duda,  bir Leopard 2 paketini (10-15 tank) Ukrayna’ya devretmeyi planladıklarını açıkladı. Finlandiya da ayrıca 100’ü depoda olan 200 Leopard 2 tankının bir kısmını bağışlayabileceğini belirtti.

Ancak bu tankların Ukrayna’ya bağışı satış sırasında imzalanan ikili anlaşmalar nedeniyle Almanya’nın onayına bağlı. 

Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius, Berlin’in onayının ancak bu transferin “tüm müttefikler” tarafından kabul edilmesi halinde gerçekleşeceğini belirterek, Almanya olarak tek başına onay vermeyeceklerini açıkça ortaya koydu. 

Bazı kaynaklar ise, Almanya’nın Leopard 2 transferlerine ancak ABD’nin M1 Abrams ana muharebe tankları bağışlaması halinde izin verebileceğini iddia ediyor.

Almanya, Leopard 2 tanklarını Ukrayna’ya göndermek konusunda neden tedirgin?

Hitler’in 2. Dünya Savaşı’nda Sovyetler Birliği’ni soykırımsal işgalinin mirası, Berlin’i hala düşündürüyor gibi görünüyor. Süreç Almanya için, bu tankların kullanıldığı dönemde özellikle Rus ağır tanklarının Doğu Avrupa’dan dolaşıp Almanya’ya ulaştığı çok korkutucu bir dönemi hatırlatıyor ve Almanya savaşın bu unsurlar nedeniyle direkt olarak kendisini hedef haline getirmesini istemiyor. 

Uzmanlara göre Almanya Şansölyesi Scholz da açıkça söylemese de benzer bir tereddüdü taşıyor. ABD, Fransa, Birleşik Krallık ve Polonya’nın artan baskısı altında kalan Scholz, böyle bir hamlenin Moskova ve Ukrayna arasındaki savaşı, Avrupa’ya doğru tetikleyebileceğini düşünüyor.

Soğuk Savaşçı Tankı

1979’da Batı Almanya’nın hizmetinde olan çevik ancak hafif zırhlı Leopard 1 tanklarının yerini alan Leopard 2 tankları, ağır zırhı ve tanksavar füzelerine karşı etkisi ile dikkat çekmişti. Bu nedenle bu tankların, niteliksel üstünlükleri ile Rusya’nın Sovyetler Birliği’nden kalan niceliksel avantajını dengeleyebilir.

Leopard 2 tankları, Abrams’a göre daha verimli bir dizel motor kullanmasıyla da fark oluşturuyor. Zamanla Abrams, Leopard 2’nin silahlarını ve zırh ve silah yapısını benimsedi.

Leopard 2 tanklarının Ukrayna’daki savaşın akışını nasıl değiştireceğini kestirmek güç olabilir ama bunu yapmadan da sonuçlarını görmek şüphesiz ki imkansızdır.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close