İsveç NATO Başmüzakerecisi Stenström: "İsveç'te teröre karışan herkes için hayat zorlaşacak." - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

İsveç NATO Başmüzakerecisi Stenström: “İsveç’te teröre karışan herkes için hayat zorlaşacak.”

Abone Ol 

İsveç’in NATO Üyeliğinden Sorumlu Başmüzakereci Oscar Stenström İsveç’in değiştiğini dile getirerek “Terörü finanse etmenin, PKK’yı finanse etmenin” bir tehdit olduğunu, bunun İsveç toplumuna da zarar verdiğini belirtti.

Stenström, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsveç’in, Türkiye ve Finlandiya ile NATO Madrid Zirvesi’nde, 28 Haziran’da imzaladığı muhtıra çerçevesinde gerekli adımları atma kararlılığını yineledi.

“ANLAŞMAYI TAMAMIYLA YERINE GETİRECEĞİZ”

Anlaşma kapsamında verilen taahhütlere, İsveç hükümeti tarafından öncelik verildiğini aktaran Stenström, “Hepimiz üzerinde çalışıyoruz, anlaşmayı tamamıyla yerine getireceğiz.” dedi.

Stenström, yeni terör yasasına değinerek, “Bununla herhangi bir terör suçuna, özellikle PKK’ya karışan herkes için (hayat) daha zorlaşacak.” ifadesini kullandı.

İstanbul’da, 13 Kasım’da, PKK/YPG tarafından düzenlenen terör saldırısı için taziye dileklerini de ileten Stenström, İsveç’in, teröre karşı mücadelenin bir parçası olmaya hazır olduğunu dile getirdi.

“İsveç ve Türkiye arasında sahip olduğumuz ikili iyi ilişkiler, İsveç NATO üyesi olarak kabul edildiğinde daha da güçlü olacak.” diyen Stenström, ülkesinin terörü ciddiye aldığını ve 3’lü muhtıranın gereklerini yerine getireceğine dikkati çekti.

Oscar Stenström, İsveç’in değiştiğini dile getirerek, “Türkiye’nin güvenlik kaygılarını daha iyi anladık. Bu, ayrıca İsveç’in de güvenliğini artıracak.” dedi.

Türkiye ve İsveç için, “Terörü finanse etmenin, PKK’yı finanse etmenin” bir tehdit olduğunu kaydeden Stenström, bunun İsveç toplumuna da zarar verdiğini belirtti.

Stenström, “İsveç hiçbir terörist için güvenli bir liman olmamalı ve olmayacak, bu yüzden güvenlik hizmetlerimiz arasındaki işbirliğimizi artırıyoruz. Bu hizmetlere ve savunmaya daha fazla fon ayırıyoruz. NATO’da birlikte işbirliği yapmaktan mutluluk duyacağız.” ifadelerini kullandı.

ÜYE ÜLKELERİN TAM MUTABAKATI GEREKİYOR

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın ardından, Finlandiya ve İsveç, mayıs ayında NATO üyeliği için başvuruda bulundu.

Süreç, ittifakın 30 üyesinin tamamının onayını gerektiriyor. Türkiye’nin yanı sıra Macaristan da henüz oylama yapmadı.

Kaynak: AA

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close