İsveç, Enforcer III İnsansız Deniz Aracını test etti - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İsveç, Enforcer III İnsansız Deniz Aracını test etti

Abone Ol 

 İsveç Donanması, son birkaç gününü Saab’ın Enforcer III modeli de dahil olmak üzere insansız gemilerin işletilmesini içeren bir dizi operasyonel konsepti denemekle geçirdi.

İnsansızlaştırılmış bir Combat Boat 90 olan Enforcer III; navigasyon ve iletişim sistemleri, sensörler, kameralar ve navigasyon için lazerleri entegre edebilmek için ekstra bir bölme ile donatılmıştır. Platform, güney Baltık Denizi’nde Saab ve İsveç Donanması arasında ortak bir denemede test edildi.

Güvenlik nedeniyle testler sırasında gemide bir ekip bulunurken, Enforcer korvet HMS Nyköping’den kontrol ediliyor. Enforcer’ın tespit ettiği hedefler, korvetteki Saab’ın personeline gönderilir ve onlar da hedefleri gemiye bildirir.

“Taktik olarak, gelişmiş keşif için Enforcer’ı kullandık. Geminin komutanı olarak, bu sayede radar sessizliğini koruyabildim.” HMS Nyköping’in komutanı Viktor Tornerhjelm. Bu şekilde, gemimin düşman tarafından yerinin tespit edilmesi önemli ölçüde daha zor hale geliyor.

Korvetlerin testteki odağı, yüzey muharebesi ve uçaklarla birlikte hedefleri bulup yok etmekti. Bu kapsamda müşterek bir operasyon yürütebilme Enforcer’ın temel gayelerinden biridir.

“Korvetlerle birlikte taktiksel bir bağlama girdik ve normal menzillerinin ötesindeki hedefleri tespit etmelerine yardımcı olduk. Böylece projede daha ileriye taşıyacağımız önemli bir deneyim kazandık,” diye ekliyor Saab proje yöneticisi Jens-Olof Lindh.

İsveç Donanması da mayın temizleme operasyonları için insansız teknolojiyi deniyor. Ülkenin batı kıyısında, denizciler bir limana doğru dar bir geçitte mayın aramak için insansız bir sualtı aracı kullanıyor. Enforcer III henüz İsveç Silahlı Kuvvetleri envanterinin bir parçası değil, askeri bir tatbikat çerçevesinde test ediliyor.

“Mayın temizleme sistemini modernize etmemiz ve uygulamamız gerekiyor ve mayın temizleme için insansız araçlara ihtiyacımız var. Şu anda yaptığımız şey, bugün piyasada hangi teknolojinin olduğu ve ihtiyaçlarımızın nasıl karşılanabileceği hakkında bir fikir oluşturmak,” diyor İsveç donanma personelinden Olof Wallentin.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close