Ukrayna, yeni roketatarını tanıttı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Ukrayna, yeni roketatarını tanıttı

Abone Ol 

 Ukrayna savunma sanayii, Sovyet yapımı BM-30 Smerch 300mm roketatarların fırlatma ünitesini kullanan ve güdümlü roketleri fırlatabilen yeni 8×8 kamyon şasisine dayalı VILKHA 300mm MLRS’nin (Multiple Launch Rocket System, Çoklu Fırlatma Roket Sistemi) en son versiyonunu tanıttı.

Ukrayna savunma sanayii kaynakları, yeni Vilkha’nın şimdi Ukrayna ordusu tarafından Rus ordusuyla savaşmak için konuşlandırıldığını bildiriyor.

Vilkha 300mm MLRS’nin ilk versiyonu, aynı kamyon şasisini kullanan Sovyet yapımı BM-30 roketatar ve üç sıra dört tüplü fırlatıcıdan oluşan fırlatıcı poduna dayanıyordu.

Polonya’da düzenlenen savunma fuarı olan MSPO 2022’de, Ukrayna savunma endüstrisi, Vilkha roketatarının en son versiyonunun ölçekli bir modelini sundu. 8×8 şasinin yanısıra roketatarın fırlatıcıları zırh plakaları ile korunmaktadır. Ateşleme operasyonları sırasında, zırhlı plakalar aracın her iki yanına doğru açılır.

VILKHA roketatar, zırhlı, hafif zırhlı ve zırhsız araçları, askeri personeli, komuta merkezlerini, iletişim merkezlerini, askeri-sanayi tesislerini, depolama için kullanılan yer üstü tesisleri ve diğer hedefleri uzun mesafelerde imha etmek için tasarlanmıştır.

VILKHA, 110 km’ye kadar atış menzilinde yeni güdümlü roketler fırlatabilir. Terminal aşamada roket mermisi, aerodinamik kontrol yüzeylerini kullanan bir atalet ve uydu navigasyon sistemi ile hedefe yönelir. Vilkha aynı anda farklı hedeflere yönelen birden çok füze fırlatabilir.

VILKHA güdümlü roket 7,6 m uzunluğa, 300 mm kalibreye ve 923 kg ağırlığa sahiptir. Roketatar sistemi, ilk roketi 3 dakikadan daha kısa sürede ateşleyebilmekte ve 40 saniyede 12 roketten oluşan tam bir salvo ateşleyebilmektedir.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close