İsrail, Lübnan sınırına yeni bir askeri birim konuşlandırıyor! - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İsrail, Lübnan sınırına yeni bir askeri birim konuşlandırıyor!

Abone Ol 

İsrail, Lübnan sınırına karadan karaya füzelerle donatılmış yeni bir askeri birimi oluşturacağı ve Hizbullah’ın roket saldırılarına karşı savunmasını güçlendiriceğini açıkladı.

İsrail’in Lübnan ile olan kuzey sınırında düşük düzeyli çatışmalar sürerken İsrail, Lübnan’daki Hizbullah’a karşı yeni bir adım atmaya hazırlanıyor.

İsrail istihbaratının değerlendirmesine göre; ülkenin kuzey sınırındaki sınırlı çatışmaların geniş çaplı bir savaşa dönüşmesi halinde, Hizbullah’ın 140.000’den fazla roketten oluştuğu iddia edilen cephaneliğinin birçoğu ülke genelindeki İsrail hava üslerini hedef almak için kullanılabilir.

Shephard’ın İsrail güvenlik kaynaklarından aktardığı bilgilere göre, İsrail Savunma Kuvvetleri’ne bağlı bir birim, İsrail yapımı farklı tipte karadan karaya füzelerle donatılacak ve Hizbullah ile mücadele için Lübnan sınırında konuşlandırılacak.

İsrail istihbaratına göre bu hamle, İsrail’in Lübnan ya da Suriye’deki hedeflere karşı operasyon yapmasını ve bazı hava üslerinin bu iki ülkeden gelen roketlerle vurulduktan sonra geçici olarak devre dışı bırakılmasını sağlayacak.

İsrail’in güncel değerlendirmelerine göre Hizbullah’ın elinde, çoğu İran yapımı olan ve İsrail’in hemen her noktasına ulaşabilen 140.000-160.000 arasında değişik tipte roket bulunuyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close