İsrail, BlueWhale insansız "casus denizaltısını" tanıttı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İsrail, BlueWhale insansız “casus denizaltısını” tanıttı

Abone Ol 

İsrail’in devlete ait savunma sanayi kuruluşu İsrail Havacılık ve Uzay Sanayi kurumu, yeni Otonom Sualtı Aracını (AUV) tanıttı.

İsrail devletine ait savunma sanayi kuruluşu İsrail Havacılık ve Uzay Sanayi kurumu, yeni geliştirdiği BlueWhale insansız casus denizaltısını tanıttı.

Şirket, yeni platform hakkında yaptığı açıklamada;  “BlueWhale, hem deniz hem de kıyı hedefleri için istihbarat toplama ve deniz mayınlarının varlığını belirleme dahil olmak üzere çok sayıda görev için geliştirildi ve testlerini başarı ile tamamladı.” ifadeleri kullanıldı.

Özellikler

Verilen bilgilere göre platform, istihbarat toplama, denizaltı ve deniz mayın tespiti ve su altı hedef arama dahil olmak üzere bir dizi görevi gerçekleştirebiliyor.

Platform ayrıca, deniz ve kıyı hedeflerini tespit etmek için hassas bir radar ve elektro-optik sistemlerle donatılmış teleskopik bir iletişim sistemine sahip. Bu sistem tarafından toplanan bilgiler, dünya çapındaki komuta noktalarına bir uydu iletişim anteni aracılığıyla gerçek zamanlı olarak aktarılıyor. 

Verilen bilgilere göre BlueWhale, denizaltı tespiti ve akustik istihbarat toplama için platformun her iki tarafında alıcı dizileri bulunan bir çekili sonar ve yan dizili sonar kullanıyor ve pille çalışan platform iki ila üç haftalık bir su altında kalma dayanıklılığa sahip.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close