TSK envanterindeki omuzdan atılabilir SUNGUR füzesinin ilk görüntüleri ortaya çıktı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

TSK envanterindeki omuzdan atılabilir SUNGUR füzesinin ilk görüntüleri ortaya çıktı

Abone Ol 

Türk Silahlı Kuvvetleri envanterindeki omuzdan atılabilir / portatif SUNGUR hava savunma füze sistemi (MANPADS) ilk kez görüldü.

Roketsan tarafından geliştirilen ve geçtiğimiz yıl Türk Silahlı Kuvvetlerine ilk teslimatları yapılan omuzdan atılabilir / portatif SUNGUR’un TSK kullanımındaki ilk görüntüleri ortaya çıktı. TSK tarafından paylaşılan görselde Kara Kuvvetleri Komutanlığından iki personelin SUNGUR’u tatbikat kapsamında kullandığı görüldü.

 

Roketsan’ın milli imkanlarla geliştirdiği SUNGUR, Türkiye’nin ilk yerli omuzdan atılabilir hava savunma füzesi. 8 km azami etkili menzili olan SUNGUR, azami 4 km irtifadaki hedeflere karşı kullanılabiliyor.  Kızılötesi Görüntüleyici Arayıcı (IIR) başlığa sahip olan SUNGUR, bu sayede hedefleri çok yüksek hassasiyetle vurabiliyor. Füze; gece/gündüz fark etmeksizin hedef tespit, teşhis, tanımlama, takip ve 360 derece atış kabiliyetine sahip.

Normalde uçaklar, helikopterler ve İHA’lar gibi hedeflere angaje olan MANDAPS’lerin Rusya-Ukrayna Savaşı’nda seyir füzelerine karşı kullanıldığı da görüldü. Rusya-Ukrayna Savaşında kullanılan Igla-S ve Fim-92C Stinger gibi MANDAPS’lerden daha gelişmiş olan SUNGUR’un TSK envanterinde yer alıyor olması, kritik bir kazanım olarak öne çıkıyor.

Kaynak: M5

Hazırlayan: Abdullah Şentürk

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close