Wagner lideri Prigojin: "Bahmut'tan çekilirsek ihanetle yargılanacağız" - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Wagner lideri Prigojin: “Bahmut’tan çekilirsek ihanetle yargılanacağız”

Abone Ol 

Rus paralı asker şirketi Wagner’in kurucusu Yevgeni Prigojin, Bahmut’tan çekilmeleri halinde ihanetle yargılanacaklarına dair Savunma Bakanlığı’ndan mektup aldıklarını öne sürdü.

Prigojin, Telegram’dan dün yaptığı paylaşımda defalarca mühimmat talebini dile getirmesine rağmen kendilerine hâlâ mermi gönderilmediğini savunarak, “Bizi açık şekilde yüzsüzce kandırdılar” dedi.

Wagner lideri, geçen hafta yayımladığı videoda Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Genelkurmay Başkanı Valeri Gerasimov’a söverek mühimmat istemişti.

Prigojin, 9 Mayıs’a kadar sevkiyatı bekleyeceklerini, bunun gerçekleşmemesi halinde de 10 Mayıs’ta askerlerini Bahmut cephesinden çekeceğini söylemişti.

Ancak Wagner lideri, pazar günkü paylaşımında Rus ordusundan daha fazla mühimmat gönderileceğine dair kendisine söz verildiğini belirtmişti.

Buna ek olarak Wagner lideri, Rus askerlerin Bahmut cephesinden kaçtığını ve Wagner savaşçılarını zor durumda bıraktığını da iddia etti.

Prigojin mesajında “Dede, Ukrayna’da her şeyin yolunda gittiğini zannediyor” ifadelerini kullandı.

Birleşik Krallık’ın önde gelen gazetelerinden Telegraph, muhalif kesimin 70 yaşındaki Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e “dede” diye hitap ettiğine dikkat çekerek, bunun Putin’e üstü kapalı bir saldırı olabileceğini savundu. Bu ifade 67 yaşlarındaki  Gerasimov ve Şoygu’ya da yöneltilmiş olabilir.

Wagner lideri sözlerine şöyle devam etti:

“Eğer dede haklı çıkarsa, harika! Fakat bir varsayımda bulunalım ve dedenin tam bir pislik olduğunu keşfettiğimizi düşünelim. O zaman ülke ne yapacak? Çocuklarımız ve torunlarımız ne yapacak? Savaşı nasıl kazanacağız?”

Prigojin’in açıklamaları, Rusya’da her yıl 9 Mayıs’ta kutlanan Zafer Günü’ne denk geldi. 9 Mayıs, II. Dünya Savaşı’nın sonunda Nazi Almanyası’nın kayıtsız şartsız teslim olmasıyla Sovyetler Birliği tarafından 1945’te Zafer Günü ilan edilmişti.

Putin, askeri geçit töreninde yaptığı konuşmada Batılı ülkeleri hedef alarak, “Rusya düşmanlığı ve nefret tohumları ekmeye çalışıyorlar. Tek hedefleri ülkemizin yenildiğini görmek” demişti.

Rus liderin geçen yıl 24 Şubat’ta verdiği askeri operasyon emriyle başlayan savaşta çatışmalar Donetsk’teki Bahmut’ta yoğunlaşmış durumda.

Bahmut’un komşusu Soledar şehriyse ocakta Rusya’nın kontrolüne geçmişti.

Kaynak: Independent, Telegraph, Moscow Times

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close