İsrail 25 adet F-35 savaş uçağı için sözleşme imzaladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İsrail 25 adet F-35 savaş uçağı için sözleşme imzaladı

Abone Ol 

İsrail Savunma Bakanlığı, ABD merkezli savunma sanayi kuruluşu Lockheed Martin’den 25 adet daha F-35I siparişi verdiğini açıkladı.

İsrail Savuma Bakanlığı tarafından verine bilgilere göre son siparişle birlikte İsrail’in elindeki F-35 sayısı 75’e ulaşacak.

İsrail Savunma Bakanlığı, Lockheed Martin Corp. tarafından üretilen uçağın satın alınmasının ABD askeri yardımı ile finanse edileceğini açıkladı.

Toplam 3 milyar dolarlık anlaşma kapsamında İsrail Hava Kuvvetleri’ne bir filo daha F-35 katılmış olacak. Uçaklarla ilgili nihai anlaşmanın önümüzdeki aylarda ABD ile İsrail arasında imzalanarak yürürlüğe girmesi öngörülüyor.

Satın alma, İsrail’in hayalet uçak filosunu 25 artırarak 75’e çıkaracak. Uçakların satın alınmasıyla ilgili nihai karar, İsrail askeri ve savunma yetkililerinin tavsiyesi üzerine Savunma Bakanı Yoav Gallant tarafından verildi.

F-35’e olan küresel ilgi, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi nedeniyle arttı. ABD geçen hafta 24 kadar uçağın Çek Cumhuriyeti’ne satışını onaylamıştı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close