Fransa adım adım iç savaş ve OHAL'e doğru - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Fransa adım adım iç savaş ve OHAL’e doğru

Abone Ol 

Mağazaların yağmalandığı, bankaların yakıldığı Fransa’da adım adım OHAL’e doğru gidiyor.

Fransa‘nın Nanterre kentinde 27 Haziran’da içinde 3 kişinin bulunduğu ve “dur” ihtarına uymayan bir araca ateş açılmış 17 yaşındaki sürücü öldürmüştü. Olayla ilgili soruşturma başlatılırken, Nael’in ölümüne tepki gösterenler, ülke genelinde farklı kentlerde sokağa çıkarak polisle çatıştı. Şimdiye kadar 875’den fazla kişinin gözaltına alındığı olaylarda yüzlerce araç ve kamu binası kundaklandı.

Protestolar Fransa’nın pek çok kentine ve hatta Belçika’ya sıçrarken İçişleri Bakanlığı da olayları yatıştırmak için yoğun çaba sarf ediyor. İçişleri Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre, ülke genelinde saat 21.00’dan itibaren otobüs ve tramvay seferleri durdurulacak.

Dünyaca ünlü mağazaları yağmalayan, meclisi ve ATM’leri ateşe veren göstericilerden 875’i gözaltına alınırken, tırmanan gerilime ilişkin değerlendirmelerde bulunan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, “Protestoları kontrol altına almak için daha fazla polisi sokağa indireceğiz” ifadelerini kullandı.

“ÇOCUKLARINIZI SOKAKLARDAN ÇEKİN”

Gencin öldürülmesinin suistimal edilmesinin kabul edilemez olduğunu belirten Macron, reşit olmayanların ailelerine seslenerek “Çocuklarınızı sokaklardan çekin” dedi. Macron ayrıca, ülkede sokakların savaş alanına döndüğü olaylarla ilgili sosyal medyanın şiddeti körüklediğini belirterek “hassas içeriklerin” kaldırılmasını istedi.

Öte yandan Evry-Courcouronnes kentinde ulusal basına konuşan Fransa Başbakanı Elisabeth Borne da “Az sonra Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’la birlikte ülkedeki olaylar bağlamında alınacak önlemleri görüşmek için toplantı yapacağız” diye konuştu. Borne, öncelliklerinin ulusal beraberliği sağlamak olduğunu, bunun da düzenin yeniden tesis edilmesinden geçtiğini belirtti.

PROTESTOLAR SONRASI OHAL SİNYALİ

Bir gazetecinin “OHAL ilan edilmesine gerek olup olmadığı” sorusu üzerine Borne, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’la birlikte bugün yapacakları toplantıda tüm ihtimallerin masada olacağını aktardı. Borne, gece olaylarda görevli güvenlik güçlerine ek imkanlar verildiğini anımsatarak, Macron’la bu gece için alınabilecek ek önlemleri, yasal olanakları ve olaylara nasıl müdahale edileceğini görüşeceklerini ifade etti.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close