Uydu görüntüleri: "Belarus, Ukrayna sınırına Wagner için askeri üs inşaa ediyor" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Uydu görüntüleri: “Belarus, Ukrayna sınırına Wagner için askeri üs inşaa ediyor”

Abone Ol 

Associated Press tarafından analiz edilen uydu görüntüleri, Belarus’un yeni inşa edilmiş askeri bir kampını ortaya çıkardı.

Planet Labs PLC tarafından sağlanan görüntüler, Ukrayna sınırının 230 kilometre (142 mil) kuzeyindeki bir kasaba olan Osipovichi’nin dışındaki bir alanda askeri üs inşaa ettiğini ortaya koydu.

30 Haziran tarihli uydu fotoğraflarında açıkça görülebilen beyaz ve yeşil yapılar Belarus ordusunun inşaa yapıları ile birebir benzerlik gösteriyor.

Wagner şefi Yevgeny Prigojin ve paralı askerleri, Minsk’in arabuluculuk yapmasından sonra geçen hafta Belarus’a sığındılar. Başarısız isyan, Ukrayna’da Rusya güçlerinin yanında savaşan Wagner birliklerinin güney Rusya’daki bir askeri karargahı ele geçirdiği ve Moskova’ya doğru yüzlerce kilometre ilerlemesine sahne olmuştu.

Ukrayna Ordu sözcüsü ise geçtiğimiz günlerde Ukrayna medyasına verdiği demeçte, Wagner’in özel askeri gücünden 8.000 kadar paralı askerin Belarus’da konuşlandırılacağını iddia etmişti.

Associated Press’e değerlendirme yapan askeri uzmanlar, inşaa edilen askeri üslerin Wagner Grubu’nun üssü olabileceğine dikkat çekti.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close