İspanya'da da Bayraktar TB2 kampanyası başlatıldı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İspanya’da da Bayraktar TB2 kampanyası başlatıldı

Abone Ol 

24 Şubat’ta başlayan savaşın ardından TB2’nin popülerliği hem Ukrayna’da hem de uluslararası kamuoyunda hızla arttı.

Rusya-Ukrayna savaşındaki başarılarıyla bütün dünyada adından söz ettiren Türk yapımı silahlı insansız hava aracı (SİHA) Bayraktar TB2’yi satın almak için bağış kampanyası daha başlatıldı.

Ukrayna’da yaşananları İspanyolca anlatmayı amaçlayan kâr amacı gütmeyen Con Ucrania adlı derneğin iki gün önce başlattığı kampanyada, SİHA satın alınması için 5 milyon euro toplanması hedefleniyor.

Kampanyaya İspanya’daki Ukrayna Büyükelçiliği ve Ukrayna Savunma Bakanlığı destek veriyor. Konu hakkında yayımlanan videoda Oleksandr Zinçenko ve Roman Yaremçuk gibi ünlü Ukraynalı futbolcuların görüntüleri de yer alıyor.

30 gün sürmesi beklenen kampanyada hedefe ulaşılamazsa, toplanan parayla başka askeri ve sıhhi malzemelerin satın alınması planlanıyor.

TB2 drone’ları, Selçuk Bayraktar’ın baş teknoloji sorumlusu olduğu Baykar Teknoloji tarafından üretiliyor.

24 Şubat’ta başlayan savaşın ardından TB2’nin popülerliği hem Ukrayna’da hem de uluslararası kamuoyunda hızla arttı.

Ukrayna’da da halk, TB2 için şarkı yazarken Kiev Belediye Başkanı Vitaliy Kliçko, Kiev Hayvanat Bahçesi’nde savaş sırasında doğan bir lemura “Bayraktar” isminin verildiğini duyurmuştu.

AFP, AP ve CNN International gibi basın kuruluşları da drone’larla ilgili övgü dolu haberler geçmişti.

Ayrıca İspanya’da başlatılan kampanya da ilk değil. Daha öne Ukrayna, Litvanya, Norveç, Polonya ve Kanada’da da çeşitli ağış kampanyaları başlatılmıştı.

Kaynak: Independent

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close