Bulgaristan 8 adet F-16 için hükümet onayını aldı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Bulgaristan 8 adet F-16 için hükümet onayını aldı

Abone Ol 

 Bulgaristan Savunma Bakanlığı, tahminen 1.3 milyar dolara sekiz F-16 savaş uçağı daha satın almak için hükümetten onay aldı.

ABD’nin bu yıl Nisan ayında ikinci parti F-16’ların satın alınmasını onaylamasının ardından, geçici Savunma Bakanı Dimitar Stoyanov tarafından doğrulandı.

Yeni parti ile Bulgaristan, F-16 filosunu 16 uçaktan oluşan tam bir filo haline gelecek. Bunlar, şu anda hizmette olan eski Rus MiG-29 savaş uçaklarının yerini alacak.

Stoyanov çarşamba günü Bakanlar Kurulu toplantısının ardından gazetecilere verdiği demeçte, “Yeni paket havadan karaya ve havadan havaya saldırı yeteneklerini içeriyor, yani 16 uçaklık tam teşekküllü bir filomuz olacak. Bulgar Hava Kuvvetleri için yeni uçak almak son derece önemli. Ukrayna’daki çatışmanın ardından ortaya çıkan sorunlar nedeniyle bakımını yapamadığımız eski Sovyet uçaklarımız var.” dedi.

Bulgaristan’ın 2023’ten itibaren bir sözleşme kapsamında F-16’ları teslim almaya başlaması bekleniyor ancak bu program, eski Bulgaristan başbakanı Kiril Petkov’un belirttiği gibi tedarik zincirindeki aksaklıklar nedeniyle iki yıl ertelendi.

Bulgaristan’ın ilave F-16 talebi arasında; AIM-120C-7/C-8 veya eşdeğeri füzeler, GBU-39/B bombalar, M61A1 Vulcan topu, AIM- 9X Block II füzeleri ve GBU-38 veya GBU-54 için kuyruk kitlerinin yanı sıra diğer bombalar gibi mühimmatlar da var.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close