İran, Bavar 373 hava savunma sisteminde son test aşamasında - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İran, Bavar 373 hava savunma sisteminde son test aşamasında

Abone Ol 

 Çin medyasından bildirildiği üzere, üst düzey bir İranlı askeri komutan 9 Eylül’de ülkenin Bavar (İnanç) 373 adlı yerli füze savunma sisteminin son testini önümüzdeki günlerde gerçekleştireceğini söyledi. Bu haber yarı resmi kaynaklarca bildiriliyor.

İran Ordusu Hava Savunma Kuvvetleri Komutanı Alireza Sabahi-Fard, bir televizyon röportajında, sistemin tüm ilk testlerini başarıyla tamamladığını söyledi. Tüm İran hava savunma sistemlerinin en son teknolojilerle donatıldığını ve Bavar 373’ün ordunun amiral gemisi olduğunu vurguladı.

Bavar-373, Ağustos 2016’da tanıtılan İran’ın uzun menzilli, karadan havaya füze sistemidir. İran, S-300 füzesinin rakibi olarak tanımlıyor. İran Savunma Bakanlığı tarafından, belirtilmeyen yerel üreticiler ve üniversiteler ile işbirliği içinde üretilmektedir. Sistem, 22 Ağustos 2019’da İran Cumhurbaşkanı Hassan Rouhani’nin katıldığı bir törenle resmen tanıtıldı.

Nisan 2015’te İran, pasif ve aktif askeri radarlar (Mersad gibi), sinyal gözetleme dahil hava savunmasıyla ilgili tüm kaynaklardan bilgi toplama yeteneğine sahip Fakour komuta ve akıllı kontrol sistemini içeren Bavar’ın bazı alt sistemlerini tanıttı. Rasoul gelişmiş iletişim sistemi, bilgileri kodlamak, ülkenin altyapısını bağlamak ve radar bilgilerini savaş alanından komuta merkezlerine aktarmak için kullanılan bir sistemdir.

Bavar-373, iki dikdörtgen fırlatıcısında bulunan Sayyad-4 füzelerini kullanır. Bu füze hakkında resmi bir bilgi verilmese de, haber fotoğraflarından Sayyad-4’ün kanat ve kontrol yüzeylerinde Sayyad-3’e benzediği ancak ön tarafının şeklinin biraz farklı olduğu görülüyor. Sayyad-4 füzelerini içeren fırlatıcılar, Zoljanah 10×10 kamyonunda taşınacak.

Bavar-373, orta ve uzun menzillerdeki hedefleri ve balistik füzeleri izlemek için Zafar ağır kamyonuna monte edilmiş radarı kullanır. Hedefleri tespit etmek için bulanık mantık tekniklerini kullanan radar, 450 km’lik bir menzile sahip. Meraj radarının aynı anda 200’e kadar hedefi takip edebileceği bildiriliyor.

Bavar 373 sistemi 100’e kadar hedefi tespit etme, 60 tanesini takip etme ve aynı anda altı hedefe kilitlenme yeteneğine sahiptir. Bavar, algılama için bir S-band radarına ve füze güdümü için bir (daha kısa menzilli) X-Band atış kontrol radarına sahiptir. Her ikisi de AESA radarlarıdır. Bavar, 30.000 metre yüksekliğe kadar hedefleri vurabilir.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close