ABD, silah üreticilerini "üretimlerini artırmaları için" seferber ediyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD, silah üreticilerini “üretimlerini artırmaları için” seferber ediyor

Abone Ol 

Batılı hükümetler, silah üreticilerini üretimi hızlandırmak ve Ukrayna’nın Rusya’nın işgaline karşı altı aydır sürdürdüğü savaşa malzeme sağlayarak büyük ölçüde azalan stokları yenilemek için seferber ediyor.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin,  Ukrayna’ya ikmal yapmak ve kendi silah rezervlerini yeniden inşa etmek için, uzun vadeli planlar yapmak üzere üst düzey ulusal silah üreticileri ile bir toplantı yaptığını duyurdu.

Almanya’daki Ramstein Hava Kuvvetleri Üssü’nde yapılan toplantı ile ilgili yapılan açıklamada; “Batılı ülkelerin savunma sanayi stoklarını güncellemek ve Ukrayna kuvvetlerinin ihtiyaç duydukları unsurların üretimi için yapılabilecekler görüşülecek.” ifadeleri kullanıldı. 

LaPlante, Pentagon’da gazetecilere verdiği demeçte, “Hedefimiz; önemli unsurların üretimini hızlandırmak, tedarik zinciri sorunlarını çözmek ve sistemlerimizin birlikte çalışabilirliğini nasıl devam ettireceğimizi belirlemektir.” dedi.

Üretimi Artırma

Örnek olarak Pentagon, Ukrayna’ya yaklaşık 800.000 adet 155 mm’lik topçu mermisi tedarik ederken, ABD’nin bunları üreten yalnızca bir fabrikası var.  Scranton, Pennsylvania’da bulunan ve ayda sadece 14.000 mermi üreten bir General Dynamics fabrikası.

LaPlante, “Üretimi artırarak, bu rakamı yaklaşık üç yıl içinde ayda 36.000’e kadar çıkarma planımız var” açıklamasında bulundu. 

Pentagon ayrıca, müttefiklerin stoklarını yenilemeye yardımcı olmak için silah üreticilerinin üretim hatlarını hızlandırmasını da istiyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close