İran 30 yılı aşkın süre sonra ilk kez Belarus'a asker gönderiyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İran 30 yılı aşkın süre sonra ilk kez Belarus’a asker gönderiyor

Abone Ol 

Rusya resmi haber ajansı TASS’ın haberine göre İran, 30 yılı aşkın bir süredir ilk kez Belarus’a resmi olarak asker gönderecek.

İran’ın ordusunu AB ve Ukrayna sınırına taşıma kararı, İran’ın düşük maliyetli insansız hava araçları ve silahlarıyla Moskova ve Kiev arasındaki savaşın ayrılmaz bir parçası haline gelmesinin ardından geldi.

Asker gönderme kararı aynı zamanda, İran’ın da dahil olduğu BRICS ülkeleri bloğuyla daha yakın bir entegrasyon arayışında olan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Çin ziyaretinin ardından geldi.

Belarus’tan yapılan resmi açıklamada “Belarus Cumhuriyeti ile İran İslam Cumhuriyeti arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana ilk kez İran’dan bir askeri diplomatın akreditasyonu gerçekleşti” ifadeleri kullanıldı.

Askeri uzmanlara göre; İran’ın doğrudan NATO ve AB sınırındaki bir ülkeye askeri erişim izni verme hamlesi, İran’ın Ukrayna’daki savaş da dahil olmak üzere geleneksel olmayan anlaşmazlık alanlarına girmeye devam etmesi nedeniyle Batı’da alarm zillerinin çalmasına neden olabilir.

Tehran Times’ın haberine göre ise bu gelişme, Moskova ve Tahran arasındaki askeri ve savunma işbirliğine Belarus’un da ekleneceği anlamı taşıyor.

Tehran Times’a göre, İran Devrim Muhafızları Ordusu mensuplarışu anda dünyanın çeşitli yerlerinde aktif olarak görev yapıyor ve son olarak İsrail’in Ocak ayında Suriye’nin başkenti Şam’daki İran Büyükelçiliği’ni hedef almasıyla gündeme gelmişlerdi.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close