Polonya, Rusya ve Belarus ile sınır güvenliğini artırmak için 2,5 milyar dolar harcayacak - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Polonya, Rusya ve Belarus ile sınır güvenliğini artırmak için 2,5 milyar dolar harcayacak

Abone Ol 

Polonya Başbakanı ‘Güvenli bir sınır inşa etmek için tahkimat sistemi de dahil olmak üzere büyük bir proje başlatıyoruz’ açıklamasında bulundu.

Polonya Başbakanı Donald Tusk yaptığı açıklamada ülkesinin Rusya ve Belarus ile paylaştığı sınırın güvenliğini arttırmak için 2,5 milyar dolarlık bir bütçe ile yeni bir proje başlattığını duyurdu.

Polonya devleti resmi haber ajansı PAP tarafından verilen bilgilere göre, Polonya’nın güneyindeki Krakow şehrinde Monte Casino Savaşı’nın 80. yıldönümü dolayısıyla düzenlenen bir etkinlikte konuşan Tusk, ülkesinin Rusya ve Belarus sınırı boyunca askeri kontrol noktalarını güçlendirmeyi amaçlayan “Shield-East” projesi üzerinde çalışmaya başladığını açıkladı.

Tusk, “Güvenliğimize ve her şeyden önce güvenli bir doğu sınırına 10 milyar PLN yatırım yapma kararı aldık.Bu sınırı potansiyel bir düşman için geçilmez kılmak üzere, tahkimat sistemi de dahil olmak üzere güvenli bir sınır inşa etmek için büyük bir projeye başlıyoruz” açıklamasında bulundu.

Polonya’da bir önceki hükümet, Rusya-Ukrayna savaşından kaynaklanan yasadışı göçmen akışını durdurmak için Belarus sınırına 400 milyon dolar maliyetle bir duvar inşa etmişti.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close